Прашањето за името на нашата држава е горливо прашање. Се чини дека големата неправда што ја доживеа нашиот народ со противуставното и нечесно менување на уставното име, ќе остави длабоки колективни трауми од кои нема да се опоравиме уште многу долго време.

Колку треба да си студен за да одиш посеверно од додавката „Северна“?

Прашањето за името на нашата држава е горливо прашање. Се чини дека големата неправда што ја доживеа нашиот народ со противуставното...

Магдалена Стојмановиќ / 28 јануари, 2020 12:14

Заев потсетува дека тогаш Македонија нема да биде Северна, но ќе се врати ФИРОМ, име со кое бевме именувани на сметка на уставното име. 

Заев: Ако го уништите Договорот од Преспа ќе ја вратите државата 25 години назад

На вчерашната пресконференција поранешниот премеир на државата и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека со можното...

Катерина Крстиќ / 21 јануари, 2020 11:21

1200 евра месечен хонорар за амбасадорот Виктор Габер, по 1000 евра месечно за Проф. Људмил Спасов и за Доц.д-р Ана Чупеска!

СКАНДАЛ: Советникот на Димитров зема плата колку претседателот Пендаровски!

Кој како си ја наредил, толку пари ќе си лапне. Магазин дојде до документи кои укажуваат на тоа дека пензионерот Виктор Габер,...

Данаил Михајловски / 15 ноември, 2019 9:57

Што и да се случи, едно уште сега е јасно: Нашиот народ својата земја ја нарекува Македонија и во иднина така ќе ја нарекува, токму како што се навикнати историски, а и согласно сечие право на слобода на изразување. Октроираните решенија неможат да ја надживеат волјата на народот.

Милошоски: Има три начини Македонија да си го врати името

Пратеникотт на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски во интервју за германскиот весник Франкфуртер АлгемајнеЦајтунг, во рамки на...

Катерина Крстиќ / 21 октомври, 2019 11:30

-Овој договор е имплементација на низа мерки кои што ќе значат ефикасност во справувањето со тероризмот, со размената на информации и една заедничка политика која што ќе значи вистинска борба против тероризмот и во овој регион и во Европа, изјави министерот за внатрешни работи.

Нема ризик од терористички акт во Македонија

Северна Македонија и Европската Комисија денеска во Брисел потпишаа заеднички акциски план во делот на борбата против тероризмот. Иако...

Весна Петровска / 9 октомври, 2019 17:45

Покрај спортската, ќе развиваме и културна дипломатија

Силјаноска: Сигурна сум дека Стојанче Стоилов нема да рече „Северна“ Македонија

Мислам дека ако надвор водиме, не само традиционална дипломатија – ова се нашите дипломати, посочи вечерва Гордана Силјановска...

admin@magazin / 3 април, 2019 23:14

Комисиите работат со забрзано темпо, врз основа на паритет, го следат духот на Преспанскиот договор

„Северна Македонија“ од септември во учебниците!?

Постои можност во следната школска година во учебниците да биде внесено новото уставно име Република Северна Македонија...

admin@magazin / 27 март, 2019 17:22

На денешната 126-та седница владата и официјално ги потврди новите имиња на информативната агенција МИА,  ЕЛЕМ и „Македонски пошти“.

Елем од денеска е ЕСМ, променето е името и на Македонска пошта: Ова се новите имиња на институциите

На денешната 126-та седница владата и официјално ги потврди новите имиња на информативната агенција МИА,  ЕЛЕМ и „Македонски...

Катерина Крстиќ / 19 март, 2019 20:21