Им честитам на граѓаните и на пратениците за преземената одговорност за уставните измени со којашто заедно ги отворивме вратите на НАТО и ЕУ за Република Македонија.

ЗАЕВ СО ЧЕСТИТКИ ЗА СЕВЕРНА Р. МАКЕДОНИЈА: “Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО”

Премиерот Зоран Заев вчера откако Собранието ги усвои уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа преку социјалните...

Перо Милчин / 12 јануари, 2019 9:46

Македонија донесе историска одлука за својата држава.

БЕЈЛИ : “Едвај чекаме Реупблика Северна Македонија да се придружи кон НАТО”

“Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени потребни за да се имплементира...

Перо Милчин / 9:00

„Република Македонија“ заминува во историјата, новото име на нашата држава е „Република Северна Македонија“.

“РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА” заминува во нашата историја

 Пратениците ги изгласаа уставните измени. Со 81 глас “за” и ниту еден против и воздржан е донесена одлука за прогласување...

Перо Милчин / 11 јануари, 2019 19:58

Поранешниот амбасадор на Македонија, министер за правда на Македонија и професор на државниот правен факултет во Македонија, Спасов, смета дека Северна не е важна промена

За Ѓорги Спасов, промената на името не е ништо важно и драматично

Уставните измени ќе и помогнат на државата да го остави минатото и да оди напред a предложените амандмани го гарантираат...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 8:24

Ципрас планира да се обрати лично или писмено до сите 140 држави кои не признале по уставното име, Македонија, дека наскоро ќе мора да го користат новото, Северна

Ципрас и од Русија ќе побара да не именува со Северна Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас при секоја средба со странски претставник, чија земја ја признава Македонија под нејзиното...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 7:21

Грчкиот премиер Ципрас ја искористи официјалната посета на Словенија, при што го потсети својот колега Пахор дека нема веќе Македонија а Северна е нова држава на Балканот

Ципрас во Словенија ја промовираше новата држава, Северна Македонија

Грција ја враќа иницијативата на Балканот преку значајни акции за соработка со соседните земји и важниот договор со ПЈР...

Мартин Попоски / 5 декември, 2018 6:51

Поранешниот КГБ шпион, Столтенбег, во среда ќе се сретни и со интелигентниот шеф на македонската дипломатија на маргините на НАТО самитот како поддршка за Северна

Столтенберг да потсети, во НАТО само ако станете Северна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, потсети дека Алијансата е подготвена да го потпише пристапниот протокол...

Мирко Бачиќ / 3 декември, 2018 12:47

Собранието за 36 часа го изгласа првиот од четирите нацрт амандмани за промена а уставот, оној со кој Македонија се самоукинува и се прокламира новата држава Северна Македонија

Македонија замина во историјата, амандманот за Северна изгласан

Гласањето на уставниете нацрт амандмани во втората фаза оди подобро од очекуваното за Заев, Ахмети и Џафери, за само ден и...

Мартин Попоски / 2 декември, 2018 13:11