За претседател на Комисијата на предлог на Џафери беше избрана пратеничката Јагода Шахпаска, а за членови пратениците Изет Меџити, Благица Ласоска, Соња Мираковска и Сафие Садики Шакини.

Верифицирани мандатите на новите пратеници- Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

На денешната конститутивна седница во Собранието, присуствуваа 117 од вкупно 120пратеници, со што беше избрана Верфикациската...

Катерина Крстиќ / 4 август, 2020 17:12

Идејата на СДСМ и БЕСА е да го сменат Талат Џафери од местото претседател на Собранието, а новото парламентарно мнозинство да распише одржување избори до крајот на јуни

СОБРАНИ ПОТПИСИ ЗА СВИКУВАЊЕ НА СОБРАНИЕТО, ИЗБОРИ ВО ЈУНИ

Заев завчера лично им дал задача на пратениците од СДСМ и коалиционите партнери во Собранието, да почнат со собирање на потписи...

Данаил Михајловски / 22 април, 2020 10:14

Ќе се намалат и условите за избор на јавни обвинители од редот на судите. Прифатено е барањето на ДУИ да се намали стажот од 15 на 10 години за кандидат за јавен обвинител.

БЕЗ ОКО ДА ИМ ТРЕПНЕ: Албанскиот јазик влегува во ЈО, изборот на ЈО за организиран криминал без „бадинтер“

Албанскиот јазик влегува во Јавното обвинителство. СДСМ и ДУИ се договорија и за нивните барања, потврдува за ТВ 24 висок валдин...

Владо Марин / 10 февруари, 2020 5:28

Милошоски на говорницата ја постави сликата на која во 2018 Димитров и Османи го прославуваат датумот за ЕУ

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ја расипуваме забавата на власта!

“Ова до нас се двајцата министри кои не добија датум за ЕУ, а ова на сликата пред мене се истите министри кои лани го прославија...

Данаил Михајловски / 29 октомври, 2019 11:52

Опозицијата вели дека всушност министрите кои најдобро ја вршеле работата според народот се сменети.

Тевдовски е сменет бидејќи не сакал да потпише заем за новиот Клинички центар?

На денешната собраниска седница, на која се дебатира за предлозите за новите министри во Владата, премиерот Зоран Заев изјави...

Катерина Крстиќ / 27 јуни, 2019 13:35

Премиерот пред еден час ја даде следнава изјава „длабокава политичка криза во Македонија е завршена со ризик и храброст за одлука“, но тој ризик и таа храброст значеа понижување и уништување на се што е македонско, вели тој.

Стевананџија: Храброст е да го повикате овде Бранимир да каже кој тоа местел милионски тендери во македонската влада

Димитар Стеваванџија од редовите на ВМРО -ДПМНЕ на денешната седница на која што се дискутира за реконструкцијата на владата,...

Весна Петровска / 26 јуни, 2019 16:10

Ваквата одлука беше донесена во чест на Народната влада на Федерална Македонија која на 5 мај 1945 година ја усвои азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо

Владата го прогласи петти мај за Ден на македонскиот јазик

На вчерашната 130 владина седница беше одлучено 5 мај да биде прогласен за Ден на македонскиот јазик како празник од работен...

Катерина Крстиќ / 17 април, 2019 11:45

Според Владата, целта е да се ослободи целосно јавниот простор околу објектот и да стане подостапен за користење од граѓаните.

Новата влада “ќе ја фрли во ѓубре” оградата околу владиниот објект

Од владата информираат дека на денешната редовна владина седница, одлучено е да се отстрани железната ограда околу владиниот...

Перо Милчин / 5 февруари, 2019 19:30