Според партискиот лидер, постојат повеќе аргументи зошто треба да се формира нова техничка влада за да ја води државата.

Зијадин Села: Алијансата за Албанците бара техничка влада

Алијанса за Албанците бара да има техничка влада, потврди претседателот на партијата Зијадин Села, откако потпретседателот...

admin@magazin / 19 август, 2022 5:37

Единствен кандидат кој воедно беше и реизбран е актуелниот претседател Зијадин Села.

Села реизбран за претседател на Алијанса за Албанците

Алијанса за Албанците денеска одржа конгрес на кој се бираше претседател на партијата. Единствен кандидат кој воедно...

Рејхан Бајрами / 27 март, 2022 18:20

-Оваа Влада, во последните циклуси докажа дека нема ниту капацитет ниту подготвеност за слободни, фер и демократски избори.

Алијанса за Албанците: Не може да има слободни избори со ДУИ на власт

Не може да има слободни избори со ДУИ на власт, велат од опозициската Алијанса за Албанците по барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Мирко Бачиќ / 4 ноември, 2021 7:39

Арбен Таравари во Гостивар ќе оди во втор круг со поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, а од друга страна тој вчера најави можност дека Алијанса ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Јовановски во Кичево, со образложение дека треба да се гласа за секој кој не е од ДУИ.

Мицкоски и Села ја потврдија соработката и за вториот круг од локалните избори

Откако партиите од власта му изразија верност на Заев за стабилно мнозинство  и поддршка за вториот круг и опозициската...

admin@magazin / 21 октомври, 2021 16:56

Изминативе денови и понатаму се врши притисок врз семејствата на жртвите и лекарите во болницата во Тетово.

Села: Се врши притисок и врз лекари во болницата во Тетово

Неколку лекари од Тетово се соочуваат со притисок да потпишат петиција, во одбрана на еден од директорите на болницата, по...

Рејхан Бајрами / 13 септември, 2021 16:49

Сега се користат други дефиниции, идентификација, верификација и сето тоа со право отвора дилеми за граѓаните, за оние кои се регистрирани да имаат вистински процес на попис.

Села: ДУИ ги предаде Албанците со пописот

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, смета дека неприфатливо е земјата да дојде во ситуација кога постигнатиот...

Перо Милчин / 2 април, 2021 10:59

За Села ова е скандалозен чин, а Мијалков контроверзна личност.

„Мијалков е човекот кој даде оставка веднаш по настаните во „Диво Насеље“. Ова е театар во режија на полицијата“, обвини вечерва Села во „Click Plus“ на ТВ21.

Села: Некој посилен и од Заев и од Мијалков нареди да се пријави Мијалков во Обвинителство

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека некој посилен од Заев...

Рејхан Бајрами / 25 февруари, 2021 6:33

Села тврди дека и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ немаат ништо против ова барање на Алијансата.

СЕЛА: ПОДНЕСУВАМЕ БАРАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

„Ако се земе предвид што се бара од страна на Бугарија, мислам дека не треба тоа да е однесување на земја членка на ЕУ, но...

Перо Милчин / 3 декември, 2020 8:13