На почетокот се чинеше дека животот зад затворени врати ќе трае многу долго, можеби дури и до крајот на летото, но тогаш ситуацијата одеднаш се смени и мерките полека се олабавуваат. Најстрогите мерки се укинати во Германија, Шпанија, Грција и во други земји. Но, се зголемуваат загриженоста дека светот би можел да биде погоден од друг бран инфекции.

ВТОРИОТ БРАН Е НЕИЗБЕЖЕН: Стручните лица предупредуваат- коронавирусот можеби и никогаш нема да исчезне!

Додека мерките воведени како резултат на вирусот корона полека се намалуваат, Светската здравствена организација предупредува...

Катерина Крстиќ / 23 мај, 2020 20:34

Трамп привремено ги запре придонесите на САД во СЗО во април, обвинувајќи ја организацијата за поддршка на кинеската „дезинформација“ кога станува збор за избувнување на епидемијата на вирусот „Ковид-19“, иако официјалните претставници на СЗО ги негираа тие обвинувања, а Кина објави дека е отворена и транспарентна.

ТРАМП СЕРИОЗНО СЕ ЗАКАНИ НА СЗО: Ви давам 30 дена или ќе го повлечеме членството!

Американскиот претседател Доналд Трамп сериозно се закани дека трајно ќе престане да ја финансира Светската здравствена...

Катерина Крстиќ / 19 мај, 2020 10:13

Тој и не го оправдува олабавувањето на мерките, кое веќе започна во многу европски држави, но сепак ги предупреди земјите што почнуваат да ги олеснуваат своите ограничувања, дека сега е „време да се подготват, а не да слават“.

СЗО: На есен се очекува втор посмртоносен бран на коронавирус!

Во интервју за „Дејли телеграф“, д-р Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација во Европа, рече дека европските...

Катерина Крстиќ / 18 мај, 2020 10:41

Директорот на СЗО за вонредни ситуации Де Мајк Рајан предупреди дека прогнозата за исчезнување на вирусот е „неблагодарна“ и истакна дека е неопходен „масовен напор“, дури и ако се најде вакцина.

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Коронавирусот можеби и никогаш нема да исчезне!

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека вирусот корона можеби никогаш нема да исчезне, јави Би-Би-Си. Директорот...

Катерина Крстиќ / 14 мај, 2020 10:38

Германската тајна служба за разузнавање откри дека кинескиот претседател Си Џинпинг во јануари го замолил генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО),Тедрос Аданом Гебрејесус , да го прикрие интензитетот на пандемијата на коронавирус, пренесува Дер Шпигел.

ГЕРМАНСКА ТАЈНА СЛУЖБА ОТКРИ КОМУНИКАЦИЈА МЕЃУ КИНА И СЗО: Си Џинпинг барал да се прикрие интензитетот на пандемијата!

Наводно, Си побарал од Тедрос да не објавува информации за вирусот што се пренесува од личност до личност. Германската тајна...

Катерина Крстиќ / 12 мај, 2020 10:50

„Им испративме примероци од прч, папаја и фазан, а тие ни ги дијагностицираа како позитивни на Ковид“!

СКАНДАЛ: Танзанискиот претседател го фати СЗО во епска лага ( ВИДЕО)

„Им испративме примероци од прч, папаја и фазан, а тие ни ги дијагностицираа како позитивни на Ковид“, Танзанискиот претседател...

Стојче Бушин / 11 мај, 2020 11:11

Тој повтори дека доказите дадени од здравствената агенција на ООН и советите што ги добиле укажуваат на природното потекло на вирусот корона.

СЗО ЈА СПУШТИ АМЕРИКА НА ЗЕМЈА: Не сме добиле никакви докази дека коронавирусот потекнува од лаборатрија!

Светската здравствена организација не добила никакви докази или информации од владата на САД како доказ за тврдењата на...

Катерина Крстиќ / 5 мај, 2020 10:26

Рајан рече дека луѓето во Шведска се самите свесни за тоа дека треба да одржуваат социјална дистанца, и да се заштитат од опасниот вирус, па затоа оваа земја имаше таков пристап кон пандемијата, како „партнерство со населението. 

(ВИДЕО) СЗО со пофалба за Шведскиот пристап кон пандемијата: Тоа е модел на иднината!

Вчера др- Мајк Рајан кој е главен извршен директор на програмата за вонредни ситуации на СЗО рече дека шведскиот модел на...

Катерина Крстиќ / 1 мај, 2020 10:28