Бидејќи тромбите го блокираат протокот на крв во белите дробови, белодробната емболија може да биде фатална. Сепак, навременото лекување во голема мера го намалува ризикот од смрт. Преземање чекори за да се спречи згрутчувањето на крвта во нозете, ќе помогне да се заштитите од белодробна емболија.

Белодробна емболија – симптоми и лечење

Белодробна емболија е обструкција (блокада) на една од артериите во белите дробови. Во повеќето случаи, белодробната емболија...

Сара Фемина / 8 декември, 2020 11:35

Зависно од типот на туморот, вниманието кон болеста може најпрво да биде привлечено од страна на така наречениот паранеопластичен синдром.

Рак на бели дробови, овие симптоми не треба да ги игнорирате

Најчестите симптоми се кашлање (вклучувајќи искашлување на крв), губење на телесна тежина и недостиг на воздух. Ракот на...

Сара Фемина / 21 ноември, 2020 20:49

Професорот Марковски истакна дека во ова време сега, ќе биде многу лошо ако сите инфекции ги ставаме во „кошот“ на ковид.

Марковски: Позитивен тест на коронавирус без симптоми не е болест

Професорот Вело Марковски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 истакна дека носењето на маска на отворено е штетно! – Исфрламе...

Стојче Бушин / 24 октомври, 2020 8:54

Таа беше подложена на хемотерапија и зрачење и објави дека ја победила болеста. За жал, во февруари годинава, ракот се врати. Актерката е во четвртата фаза или 4 стадиум.

Познатата Бренда од БЕВЕРЛИ ХИЛС ја води најтешката БИТКА: Овој симптом најави дека РАКОТ ми се врати, но јас го игнорирав

Борбата на актерката Шенон Доерти со ракот продолжува. Познатата Бренда Волш од серијата „Беверли Хилс 90210“ откри какви...

Сара Фемина / 16 октомври, 2020 21:24

Еден од начините на кој што може да се избегне тоа е препознавањето на двата клучни симптоми кои што го разликуваат Ковид-19 од грипот.

Овие два симптоми ќе ви помогнат да разликувате коронавирус од сезонски грип!

Есента е периодот кога доаѓаат грипот и настинката но во време на пандемија од Ковид 19, многумина се плашат дека можеби и...

Катерина Крстиќ / 6 октомври, 2020 9:45

Најпрво се појавиле розови дамки кои што за некое време преминале во пурпурни, а потоа во улцеронекротични промени на кожата.

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ: Еве како да препознаете заразен човек со Ковид-19 кој нема симптоми!

Последното американско истражување објавило нови симптоми на Ковид 19. Имено кај тројца млади пациенти кои биле заболени...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 10:41

Според податоците на ИЈЗ како најчест симптом се јавува температурата, која ја имале 65,6 од заразените.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Денеска од Институтот на Јавно здравје, информираа дека дури една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 10:06

Брадикинин обично помага во регулирање на крвниот притисок, а кај некои луѓе се чини дека новиот коронавирус предизвикува активирање на брадикинин „со петта брзина“. Ова може да доведе до еден вид „бура на брадикинин“ во човечкото тело, што резултира со низа симптоми кои се вообичаени кај болеста КОВИД-19.

КОНЕЧНО ПРОНАЈДЕН ВИНОВНИКОТ ЗА ТЕШКИТЕ СИМПТОМИ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се работи за ензим кој го произведува нашето тело!

Се чини дека науката го откри виновникот за најтешките симптоми на болеста КОВИД-19. Човечки пептид наречен брадикинин може...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 18:52