Ликвидацијата на компанијата предизвикува непресметлива штета на целата економија на Црна Гора, а особено на туристичкиот сектор со несогледливи последици“, наведува синдикатот во писмото.

СИНДИКАТОТ НА МОНТЕНЕГРО ЕРЛАЈНС СО ПИСМО ДО ВЛАДАТА: Црногорската влада во најтешко време им заврти грб на семејствата на 360 вработени

Синдикатот на работниците на Монтенегро ерлајнс испратија отворено писмо до Владата на Црна Гора, во кое истакнуваат дека...

Рејхан Бајрами / 27 декември, 2020 15:29

-Се направија кадровски промени на сите дисциплински комисии и тоа повторни без дијалог.

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Македонскиот полициски синдикат денеска преку соопштение побара да престанат политичките борби кои одат на штета на Министерството...

Стојче Бушин / 31 мај, 2020 20:35

Тие бараат да им се овозможат правата за платен годишен одмор, но и да бидат пријавени на целосно работно време, со целосна плата.

СИНДИКАТОТ НА УГОСТИТЕЛИ: Бараме платени празници, викенди, прекувремена работа за работниците во секторот!

Синдикатот за угостителство и туризам бара од Владата да им се овозможи бенефициран стаж, бидејќи, се изложени на физички...

Стојче Бушин / 20 мај, 2020 12:55

Маршот ќе започне во 12 часот од паркот Ибни Пајко (во кругот на НОБ, Филхармонија и Даут Пашин Амам)

Културен штрајк со хор и опера денес во 12 часот

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) денес ќе одржи штрајк. Културните синдикалци правото на штрајк ќе...

Данаил Михајловски / 8 октомври, 2019 9:16

Од синдикатот бараат премиерот, Зоран Заев, да „замете“ и во МВР со цел правдата да биде задоволена, а зборот одржан.

МВР врши мобинг врз членовите на синдикатот и останати припадници на полицијата!

Дејан Саздов портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни...

Перо Милчин / 15 јуни, 2019 17:13

Несогласувања помеѓу синдикатот и министерството за одбрана ?

Синдикатот за одбрана против Шеќеринска: Само дилетантски умови може да сметаат дека армиските касарни може да ги обезбедуваат приватни агенции !

Синдикатот на одбраната и безбедноста остро се спротивставува на идејата на министерството за одбрана предводено од Радмила...

Узунов Бобан / 25 мај, 2019 8:50

Пожарникарите од Тетово ги бараат со Закон определените права, бараат и средба со градоначалничката Арифи, додека од општината ги обвинуваат за политички синдикализам

Тетовските пожарникари сметаат дека општината им крати плати

Тетовските пожарникари на прес конференција се пожалија на крајно лошите услови во коишто работат поголг период. Велат дека...

Мирко Бачиќ / 6 декември, 2018 10:31

Синдикатот на судските службеници со најави за генерален штрајк, бараат зголемување на планите но и исплата на 40 отсто кои им беа скратени пред две години кога штрајкувале

Синдикатот на УПОЗ се закани со штрајк, ќе се блокира судството

Блокада на судството и штрајк на судските службеници доколку не бидат исполнети нивните барања. Синдикатот на УПОЗ бара...

Мартин Попоски / 4 декември, 2018 7:29