Во Гостивар конкретно има три стручни училишта: средното техничко, средното економско и средното медицинско училиште. Во нашето општество генерално има еден парадокс кој не може да се објасни.

Царовска: Заедно со компаниите ги утврдуваме потребни профили за средното стручно образование

Преку овој карван на социјални дијалози под мотото „учи паметно, работи стручно“, заедно со училиштата, општините и компаниите...

Рејхан Бајрами / 28 февруари, 2021 11:15

Зошто е потребно Македонија во услови на пандемија и сериозна финансиска и економска криза итно да се задолжи со огромна сума на пари за реформа, а при тоа нема јасно изградена стратегија и реално одржлив план за нејзино спроведување? –праша Муцунски.

Дали Царовска е подготвена да ги признае грешките за образовниот радикален „концепт без концепт“ и зошто се задолживме 21.5 милиони евра?

На вчерашната собраниска седница пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во пратеничко прашање упатено до министерката...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2021 5:09

Од КОВАКС информираат дека за Македонија се предвидени меѓу 103.200 и 175.200 дози од оваа вакцина, од кои околу 35% треба да пристигнат во првиот, а останатите во вториот квартал од годината.

КОВАКС СИСТЕМОТ ИНФОРМИРАШЕ ЗА ПРВАТА ИСПОРАКА И ТИПОТ НА ВАКЦИНАТА КОЈА ЌЕ ПРИСТИГНЕ ВО НАШАТА ЗЕМЈА

КОВАКС системот преку допис ги соопшти деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја....

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2021 20:46

Околу клиниката се поставени шатори за прием и тријаж кај пациенти, но тие немаат загревање а температурата се движеше околу нулата последните денови.

Хрватскиот здравствен систем ПРЕД РАСПАД: Пациент со пневмонија чека 9 часа во ладен шатор(ФОТО)

Пандемијата „ковид-19“ го приближи хрватскиот здравствен систем до пресвртница и се повеќе се забележува дека лекарите...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2020 13:59

Тој изјави дека капацитети во болниците кои згрижуваат пациенти со Ковид-19 има, а поголем предизвик претставува кадарот. Според него, во Скопје има 26 специјалисти по инфективна медицина, и уште толку низ другите градови низ Македонија.

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само Интервју“ на телевизија Канал 5 се осврна...

Стојче Бушин / 20 јуни, 2020 15:43

Еден воен експерт вели дека тоа не е нов вид оружје, туку само модернизирана верзија на претходниот систем А-135 Амур пуштен во употреба во 1995 година.

Страв и трепет за непријателите на Русија: Најсовремен систем за одбрана кој ќе ја штити Москва, дури и од нападите од свемирот(ВИДЕО)

Одбраната на Русија во моментов тестира наjсовремен ракетен систем кој ќе го заштити главниот град од секаков вид закани,...

Сара Фемина / 26 април, 2020 21:52

Да биде полошо од тоа, елитната институција што требаше да биде spiritius movens на едно такво разбирање на концептот „правда и мир“ (СЈО), се покажа како легло на криминалот и на корупцијата.

ГЕРОСКИ: Срамниот процес на лустрација, спроведен во владеењето на Груевски мора да се поништи

Сѐ додека не сфатиме дека правото е систем на јасно дефинирани и цврсто кодирани правила на посредување во односите меѓу...

Сара Фемина / 14 јануари, 2020 22:18

Според него, Филимена и Михајло Маневски направиле систем дека ако судиите и обвинителите се со нив, следува награда, ако не следува казна.

БУЧКОВСКИ: За разлика од Груевски јас останав во Македонија, не побегнав во Атина или на друго место!

Во вечерашното издание на „Само интервју“ поранешниот премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски, рече дека судскиот...

Сара Фемина / 29 ноември, 2019 21:37