Заев заминува за Софија за да го убеди источниот сосед да не го искористи правото на вето на Советот на Европската унија на 17 ноември, а на кој ќе се одлучува за преговарачката рамка за државата.

Денеска во Софија средба Заев – Борисов: Што ќе се постигне на средбата?

Наместо онлајн средба, премиерот Зоран Заев реши да замине во Софија на средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов како последен...

Перо Милчин / 10 ноември, 2020 4:43

Освен до директорите, Комисијата за заразни болести на состанок ги повика денеска и главните медицински сестри. Ќе има ротација на сестри, техничари, болничари и хигиеничари кои ќе треба да бидат на испомош на Инфективната клиника и модуларната болница.

Филипче за Сител: Ќе се зголеми бројот на тестови и капацитетот за третман на Ковид-19

Сите интерни одделенија во болниците низ државата ќе станат ковид центри. Интернистите и останатиот медицински персонал...

Рејхан Бајрами / 24 октомври, 2020 11:51

Од Владата потврдуваат дека упатиле вакво барање во кое и укажуваат на Општина Центар да ги преиспита овие решенија и да ги усогласи согласно со заштитата на културното наследство во градскиот центар, но без конкретни насоки.

Порта Македонија и споменикoт на Мајкa Тереза на списокот за уривање

Неизвесна судбината на една од најпрепознатливите градби од проектот „Скопје 2014”. За тоа дали Порта Македонија ќе стане...

Стојче Бушин / 26 септември, 2020 20:30

Ако не се почитуваат мерките и продолжат групирања по домови и подрумски простории, тогаш освен превентивни мерки ќе има и рестрикции како ограничување на движењето во ноќните часови.

Пановски: Училиштата требаше да се отворат на 15 август, а не да се одложува наставата

Не разбирам зошто и второ и трето одделение во училиште, ај за првачињата разбирам. Требаше и средношколците кои се прва година...

Стојче Бушин / 17 август, 2020 9:51

Извори за БЕСА од Сител уште вчера потврдија дека владина коалиција помеѓу СДСМ БЕСА ДУИ и ДПА ќе биде објавена овие денови.

Заев собра 61 пратеник, Пендаровски утре ќе го додели мандатот

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски...

Стојче Бушин / 12 август, 2020 14:11

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми, а јас би сакал и 10.000 да понудиме. Но ние...

Стојче Бушин / 12 јули, 2020 19:59

Ова е држава во која не сме сите исти пред законот !

(видео) Претседателот Пендаровски со шамар за власта: Ова е држава во која не сме сите еднакви пред законот !

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за иселувањето на младите и причините за тоа, тој смета дека...

Узунов Бобан / 26 септември, 2019 7:38

Латас ќе продолжи со својот професионален ангажман во ТВ Сител и понатаму, како новинар и како извршен продуцент.

Латас : Поради притисоци поднесувам оставка од функцијата главен и одговорен уредник во Тв Сител !

Драган Павловиќ Латас поднесе оставка од функцијата Главен и одговорен уредник во ТВ Сител. Како што пишуваат медиумите...

Сара Фемина / 29 март, 2019 19:49