Денес е нов почеток на следниот круг на избори и затоа тука не смееме да застанеме, потребна ни е промена веднаш.

Арсовска: На скопјани им е преку глава од празни ветувања

Скопје денес го огреа сонце. Денес скопјани ја донесоа големата победа во Скопје за водство во првиот круг. Голема победа...

Перо Милчин / 18 октомври, 2021 21:44

Таа се заблагодари на сите за поддршката од граѓаните но и на и ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и на сите останати партии, движења, невладини организации, и напомена дека очекува уште поголема поддршка и во вториот круг.

Арсовска соопшти дека е во предност со околу 5334 гласа пред Шилегов

Резултатот од првиот круг од изборите покажува дека е време за модерно Скопје и дека е време да живееме во град со кој сите...

Сара Фемина / 15:44

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе презема мерки за посебен режим на сообраќајот по наведените улици, при што сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници.

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека утре, на 03.10.2021 година (недела), поради одржување...

Перо Милчин / 2 октомври, 2021 9:53

-Ова не се само избори за тоа кој ќе биде градоначалник на Скопје, ова се избори што е тоа што скопјани го сакаат за својот град – дали сакаат континуитет на развојот или сакаат градот повторно да се врати назад во она сивило од кое го извадивме во 2017 година – рече Шилегов!

Шилегов: Скопје меѓу најразвиените европски градови

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов, вчера на улица „Македонија“ изјави дека скопјани ќе изберат...

Рејхан Бајрами / 1 октомври, 2021 7:23

– Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај по наведените улици, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Изменет сообраќаен режим денеска во Скопје

Поради реализација на манифестацијата „Вело Фиеста“ денеска од 09 до 14 часот ќе има посебен сообраќаен режим на дел од ул.„Димитрие...

Сара Фемина / 19 септември, 2021 10:58

Евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот организиран по повод пристигнувањето на „Европскиот воз“ во Скопје, порача дека ова ја претставува симболиката за подобра поврзаност, која е високо на агендата на ЕУ и нејзината амбиција – единствена мрежа по копно, вода и воздух, што ќе ги поврзува сите луѓе и пазари.

„Европскиот воз“ стигна во Скопје

„Европскиот воз“ вчера вечер пристигна на железничката станица во Скопје, во рамки на глобалниот настан „Connecting Europe Express“...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2021 6:07

Во рамките на културно-уметничката е вклучен и аудиовизуелниот перформанс реализиран врз зградата на Парламентот, со наслов „Минато, сегашност, иднина“ на Емил Петров, Петар Џон и Глигор Постоловски.

Моќта на нашата држава е во нашата разноликост и капацитет да се обединиме како едно

Со премиерната изведба на симфонијата „Убави денови” од Живоин Глишиќ, специјално напишана во чест на 30-годишнината од...

Сара Фемина / 8 септември, 2021 20:00

Во рамките на културно-уметничката програма потоа следува аудиовизуелниот перформанс реализиран врз зградата на Парламентот, со наслов „Минато, сегашност, иднина“ на Емил Петров, Петар Џон и Глигор Постоловски.

Дефиле на македонскиот општествен мозаик, премиерна симфонија, визуелни и музички перформанси се дел од програмата пред Собранието за 30 години независност

Свечената програма по повод 30-годишнината од независноста денеска ќе започне пред Собранието на Република Македонија во...

Перо Милчин / 17:00