На форумот Шилегов одговори и на конкретно прашање колку ветото на Бугарија ќе се одрази и на Македонија и на Албанија!

Шилегов: Недозволиво е Скопје и Тирана да бидат заложници на примитивните политики од 19-от век

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ја сподели својата визија за иднината на сесијата „Паметни градови, урбана мобилност...

Владо Марин / 27 јуни, 2021 11:33

Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите.
Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, затоа што еднаквоста се учи од најмала возраст.

Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска и Царовска дел од Парадата на гордоста

Во Скопје се одржува втората Парада на гордоста. Стотици луѓе од најразлични генерации се приклучија на маршот и славењето...

Владо Марин / 26 јуни, 2021 14:53

Непознати сторители го оштетиле возилото и со цигли ги искршиле стаклата. Покрај тоа, бил провален автобусот и биле украдени личните работи на патниците и на возачите кои биле оставени во возилото.

НЕВИДЕН СРАМ: Во Скопје каменуван и ограбен српски автобус со руски туристи

Туристички автобус на српски автопревозник, кој превезувал руски туристи, бил каменуван и ограбен во Скопје, дознава Блиц. Како...

Владо Марин / 13:37

Во Паркот Жена борец во центарот на Скопје о секој момент треба да започне втората по ред Парада на гордоста, која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“.

Учесниците на Парадата на гордоста порачуваат: Доста е криење!

Паркот е преполн со учесниците кои ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата, до градскиот парк! Во Паркот Жена...

Владо Марин / 12:41

„Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на 26.06.2021 (сабота), поради одржување на „Парада на гордоста“, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот.

Поради „Парада на гордоста“, утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Градот Скопје утре ќе биде под посебен сообраќаен режим затоа што ќе се одржи „Парадата на гордоста“ и сообраќајот ќе се...

Владо Марин / 25 јуни, 2021 17:49

Во оваа прилика и го честитав големиот успех и ја информирав дека Град Скопје ќе и додели награда во износ од 100.000 денари!

100.000 ДЕНАРИ НАГРАДА ОД ГРАД СКОПЈЕ ЗА АТЛЕТСКАТА РЕКОРДЕРКА ДРИТА ИСЉАМИ

100.000 ДЕНАРИ НАГРАДА ОД ГРАД СКОПЈЕ ЗА АТЛЕТСКАТА РЕКОРДЕРКА ДРИТА ИСЉАМИ На мое големо задоволство денеска се сретнав со...

Владо Марин / 23 јуни, 2021 21:43

Набавени беа и 950 корпи за џебен отпад што беше зголемување за една половина од дотогашните 1.750 корпи.

НОВИ 37 КОМУНАЛНИ ВОЗИЛА ЌЕ ГО ЧИСТАТ СКОПЈЕ

Градот Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ вчера промовираа пет нови специјални комунални возила кои се дел од 37-те различни...

Владо Марин / 22 јуни, 2021 6:56

Градот Скопје ја почнува летната градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици и булевари. Во претстојниот период предвидено е да почнат градежни работи на 11 локации низ градот, во неколку скопски општини.

ПОЧНУВА ЛЕТНАТА ГРАДЕЖНА ОФАНЗИВА НА УЛИЦИТЕ И БУЛЕВАРИТЕ ВО СКОПЈЕ

ПОЧНУВА ЛЕТНАТА ГРАДЕЖНА ОФАНЗИВА НА УЛИЦИТЕ И БУЛЕВАРИТЕ ВО СКОПЈЕ Градот Скопје ја почнува летната градежна офанзива...

Владо Марин / 20 јуни, 2021 11:28