Тој рече дека сите заедно треба да придонесеме да спречиме ширење на вирусот!

СПАСОВСКИ ЌЕ КАЗНУВА: 2.000 полицајци ќе ставаат ред за новогодишната ноќ

Министерот Оливер Спасовски денеска апелираше до граѓаните во текот на претстојните празници да прославуваат одговорно. Тој...

Рејхан Бајрами / 27 декември, 2020 19:52

Утрово, како и секој домаќин што го слави овој светител, донесе славски колач во црквата со машкиот дел од семејството!

ВУЧИЌ СЛАВИ СВ. НИКОЛА: Заедно со братот и синот Данило во црква го донесе славскиот колач

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја слави најпопуларната слава Свети Никола! Утрово, како и секој домаќин...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2020 12:04

Во Македонија постојат многу цркви посветени на Св.Ѓорѓија, од кој најстара е онаа во преспанскиот регион, близу до живописното село Курбиново, во пазувите на планината Пелистер.

Денеска е Св. Ѓорѓија – за многу години слава и именден!

На денешен ден верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем...

Сара Фемина / 9 декември, 2020 8:53

Постои верување и обичај кај многу христијани кои го слават свети Михаил, бидејќи го сметаат за жив светител, да не подготвуваат пченица за славата, а тоа е неточно и неоправдано. Неопходно е да се подготви пченица за славата, бидејќи сите светители и сите мртви се живи пред Бога.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Св. Архангел Михаил ќе ги исполни вашите молитви и желби

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така...

Сара Фемина / 21 ноември, 2020 8:49

Сега е потребно да ги почитуваме мерките за заштита, а наредната година ќе прославиме согласно традицијата. Помогнете ни, за сите нас.

Филипче: Годинава само со најблиските да прославиме, само така ќе си помогнеме едни на други

Министерот за здравство, Венко Филипче ги повика граѓаните оваа година куќните слави и празниците да ги прослават само во...

Рејхан Бајрами / 8 ноември, 2020 13:55

Света Петка се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести, поради што народот ја нарекува уште и мајка Параскева.

Денеска е Петковден, се празнува Света Петка

Денеска е Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел...

Владо Марин / 27 октомври, 2020 17:37

Пановски посочи дека се очекува во текот на зимскиот период преносот на вирусот да биде 15-25 пати појак од сега.

Д-р Пановски: Зимските слави ќе донесат експлозија на коронавирусот!

Откако вчера министерот за здравство Венко Филипче истакна дека јануари ќе биде еден од најризичните месеци кога станува...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 18:26

Во својот профил на Инстаграм, Вучиќ им честиташе на сите верници кои денес слават.

ВАКА ВУЧИЌ СЛАВИ СВ.НИКОЛА: Во раните зори со неговиот брат и син ја посетија црквата Св. Марко

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес го слави големиот празник Свети Никола. Заедно со неговиот син Данило и...

Сара Фемина / 19 декември, 2019 23:41