Змаго Јелинчич Племенити, лидер на Словенечка национална странка (СНС), ѝ постави пратеничко прашање на Владата на премиерот Марјан Шарец за „кршењето на човековите права во Македонија“ и побара да ѝ се обраќа со „Република Македонија“.

Јелинчич побара од Владата на Словенија, Македонија да не ја вика „Северна“

„Врз основа на членовите 240 и 248 од Деловникот на Државниот збор, ви поднесувам на писмено пратеничко прашање во врска со...

Македонка Димкин / 10 септември, 2019 22:41

Несреќата се случила во близина на словенечко-хрватската граница,а екипата на словенечката железница заедно со пожарникарите неколку часа се обидувале да го спречат истекувањето на керозинот кој би можел да нанесе големи штети на животнта средина доколку дојде до подземните води.

(ФОТО) Несреќа во Словенија: Товарен воз излета од шините, истекоа 10 тони керозин

Железничка несреќа се случи денеска кај место Храстовље во југозападна Словенија, при што товарен воз излета од шините...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2019 18:15

Гласајте за бројот 5, СНС - Словенска национална странка Велат не нема- ама еве сме! Со почит, Андреј Дочински

Велат не нема ама еве сме, Андреј Дочински, Словенец со македонско потекло во ЕУ парламент

Јас Андреј Дочински, сум Словенец со македонско потекло. Роден сум во Љубљана- Словенија и сум државјанин на Европска унија....

Македонка Димкин / 13 мај, 2019 15:08

Поради повреда на воведниот натпревар на новиот квалификациски циклус во четвртокот против Летонија од списокот за настап испадна Ферхан Хасани.

Македонија се враќа со бод од Словенија!

Словенија играше за мала нијанса подобар фудбал од нашата репрезентација во првото полувреме, имаше дури седум шанси, од...

Сара Фемина / 24 март, 2019 23:13

Македонија и Словенија меѓу себе имаат одиграно пет пати, во кои Македонија има дури три победи, а Словенците само еден триумф, додека еден дуел заврши реми.

Македонската фудбалска репрезентација вечерва ја напаѓа Словенија !

Македонската фудбалска репрезентација од 20.45 ќе игра против Словенија во вториот меч од квалификациите за Европското првенство...

Сара Фемина / 20:36

Утре на трибините на „Стожице„ во Љубљана, се очекуваат околу 2.000 македонски фанови да пристигнат на натпреварот меѓу Словенија и Македонија.

Македонскиот глас утре ќе „ЕЧИ” во Љубљана, 2000 фанови ќе навиваат за МАКЕДОНИЈА !

Утревечер на трибините на „Стожице“ во Љубљана, нашата фудбалска репрезентација ќе има најголема поддршка на натпреварот. Утре...

Сара Фемина / 23 март, 2019 22:39

Грчкиот премиер Ципрас ја искористи официјалната посета на Словенија, при што го потсети својот колега Пахор дека нема веќе Македонија а Северна е нова држава на Балканот

Ципрас во Словенија ја промовираше новата држава, Северна Македонија

Грција ја враќа иницијативата на Балканот преку значајни акции за соработка со соседните земји и важниот договор со ПЈР...

Мартин Попоски / 5 декември, 2018 6:51

На средбата Иванов - Церар, од страна на претседателот биле потврдени НАТО и ЕУ интеграциите на земјата, но и потенцирано дека Преспанскиот договор е нешто сосема друго

Иванов: Собранието не ја зеде предвид волјата на народот

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска, оствари средба со заменик претседателот на владата и министер за надворешни работи...

Мартин Попоски / 24 октомври, 2018 15:23