Пред неколку дена судењето беше одложено поради отсуство на адвокатите на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева. 

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочи Лиле Стефанова- ќе дојдат ли адвокатите на Јанева денес?

Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје ќе продолжи судењето за случајот „Рекет“ кој се наоѓа во доказна постапка, а...

Катерина Крстиќ / 23 јануари, 2020 9:54

Пред Стефанова за случајот сведочеше и заменичката на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Елизабета Јосифовска.

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочи обвинителката Стефанова

Денеска продолжува судскиот процес за случајот „Рекет“ .Во Кривичниот суд во својство на сведок за случајот Рекет, денеска...

Катерина Крстиќ / 20 јануари, 2020 9:46

Таа во судот беше донесена од домашен притвор. Денеска во судот како сведоци во случајот „Рекет“ треба да се појават Јордан и Ана Камчеви. 

Дотерана со полициска придружба Катица Јанева пристигна во судот

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева пристигна во судот за закажаното ново рочиште за случајот Рекет. Таа во судот беше...

Катерина Крстиќ / 6 декември, 2019 10:13

Во случајот „Рекет“ првообвинет е Бојан Јовановски- Боки 13 за кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“ и за „Перење пари и други приноси од казниво дело“.

Продолжува судењето за „Рекет“- денеска сведоци Орце и Ана Камчеви

Денеска продолжува закажаниот судскиот процес за случајот „Рекет“. Како што најави судот, на денешното судење се очекува...

Катерина Крстиќ / 9:11

Русковска истакна дека се уште не одлучила дали ќе вложи жалба за висината на санкцијата и за тоа ќе одлучи кога ќе ја добие.

Русковска: Задоволна сум од санкцијата за Милески

Третоосомничениот за случајот Рекет, Зоран Милески-Кичеец денеска доби казна затвор од три години. По ова се огласи и обвинителката ...

Катерина Крстиќ / 4 декември, 2019 14:01

Бојан во судницата дојде еден час подоцна, бидејќи утринава бил на лекар. Тој пред судиите истакна дека воопшто не се чувствува добро и не може да го следи судењето, кое сепак продолжи а за Јовановски беше повикан доктор.

БОКИ 13: Ќе кажам кој се крие зад случајот “Рекет”- чантата “Луј Витон” не беше за мене

Денеска започна закажаното судење за случајот Рекет во кој првоосомничен е Бојан Јовановски или на јавнооста познат како...

Катерина Крстиќ / 3 декември, 2019 18:34

Таа истакна дека нивниот став бил негатиен во врска со излегувањето на Јанева од притворот во Шутка, вели шефицата на Обвинителството – Вилма Русковска, во изјава за „А1он“.

Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ- Рускоска бесна поради одлуката на Апелација

Откако денеска Апелациониот суд донесе одлука Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор, се огласи и Вилма Русковска,...

Катерина Крстиќ / 19 ноември, 2019 20:32

Неговата состојба адвокатот Сашо Дуковски ја коментираше како критична, при тоа наведувајќи дека „Секој човек има право на живот“.

Го труе ли некој Боки 13 во зaтвopoт бидејќи премногу знae?

Пред неколку дена Боки 13 во моментот кога требаше да даде исказ пред обвинителката Вилма Рускоска за случајот Рекет во кој...

Катерина Крстиќ / 13 октомври, 2019 21:36