Адвокатите на поранешната шефица на СЈО, Јанева, го делат истиот став но не сакаа многу да говорат за медиумите.

Адвокатите на Боки и Катица тврдат дека сведоците се контрадикторни

Адвокатите на обвинетите во случајот Рекет се едногласни и велат дека сведоците за случајот се контрадикторни. Адвокатотна...

Катерина Крстиќ / 10 декември, 2019 19:23

Камчева во судницата истакна дека се плашеле од моќта на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева. Таа открива дека најпрво за случајот Рекет го информирала поранешниот директор на УБК, Горан Николовски и со него остварила две средби. На негово прашање зошто нема доверба во институциите таа му одговорила дека пред неа Јовановски разговарал на телефон со многу луѓе од власта, политичари, министерот за внатрешни работи, судии и обвинители.

Камчева пред судиите: Боки разговараше со Оливер Спасовски, oбвинитeли, политичари и со луѓе од власта

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева која денеска во својство на сведок се појави во Кривичен Суд, пред судиите...

Катерина Крстиќ / 16:17

Адвокатот Димишков и рекол дека за неговата помош за поблага мерка за Камчев требало да се плати меѓу 2 и 8 милиони евра. Со тие пари тој и рекол неговата сестра-судијка ќе одела во пензија.

“Јанева му даваше напатствија и совети на Боки по телефон”

Беше 9 ноември околу полноќ. Ме разбуди сопругот за да ми каже нешто. Дојде Милески и ни кажа дека утрото ќе има претрес. Така...

Катерина Крстиќ / 11:44

Камчева пред судот треба да каже како Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец успеале да земат  половина милион евра од неа како гаранција дека нејзиниот сопруг, осомничен во случајот „Империја“, ќе му биде определена поблага мерка, домашен притвор.

Црно бела елеганција: Ана Камчева пристигна во судот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева пристигна во Кривичниот суд. Таа денеска  пред судот треба да каже како...

Катерина Крстиќ / 10:54

Ана Камчева треба да каже као паднала во замка, и од неа биле извлечени половина милион евра. Камчева пред судот треба да каже како Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец успеале да земат  половина милион евра од неа како гаранција дека нејзиниот сопруг, осомничен во случајот „Империја“, ќе му биде определена поблага мерка, домашен притвор.

Ана Камчева денес ќе сведочи за „Рекет“

Денеска во во Кривичниот суд како сведок за случајот „Рекет“ ќе сведочи сопругата на бизнисменот Орце Камчев. Ана Камчева...

Катерина Крстиќ / 10:29

По завршувањето на денешното судење Камчев објасни зошто во средбите се споменува и Венко Филипче. Неговиот одговор забележливо се совпаѓа со одговорот на Филипче за Нова ТВ во делот на пропадната бизнис понуда.

ФИЛИПЧЕ СЕ ОГЛАСИ ЗА СРЕДБАТА СО БОКИ 13: Да, бев во домот на Јовановски!

Министерот за здравство Венко Филипче ги потврдува наводите на бизнисменот Орце Камчев изнесени на денешното рочиште за...

Валерија Петрова / 6 декември, 2019 18:19

Според ова би се претпоставило дека и таа е вмешана во овој случај, но според исказот на сведокот Орце Камчев министерката не била таква. Камчев се обиде да ја оправда Радмила Шеќеринска и во судот рече дека "таа не е таква". Камчев сведочеше дека Шеќеринска не била дел од системот за рекетирање, но сепак се отвара прашањето, зошто кога постојано го посетувала домот на Боки и имала состаноци со Катица Јанева а воедно и имала информација дека го рекетираат Орце Камчев, истото сознание не го дала до јавното обвинителство и не го пријавила делото.

Ветено сторено: Боки 13 пропеа и откри шокантни детали за “Рекет”, открива дел од вмешаните министри

Првоосомничениот во случајот Рекет, Боки 13 откако на минатото рочиште во вторникот истакна дека ќе пропее кој всушност е...

Катерина Крстиќ / 15:02

„Одлучив дека морам да пријавам некаде. Се обратив кај премиерот, го информирав. На првата средба му објаснив се. Човекот беше запрепастен, не му се веруваше. Имавме втора средба кај што морав да му покажам дел од работите. Ги виде, немаше зборови, и ми рече: „Остави два дена, затоа што не ми се верува просто“. Ми се јави и ме замоли, се што имам, се што знам, да однесам кај обвинителката Рускоска. Јас истото тоа го сторив. Сите работи ги доставив до обвинителството, за да пробаат од тие докази да може да се пробаат да го сопрат она што се случува“, рече Камчев.

ИНТЕРЕСНА АТМОСФЕРАТА ВО СУДНИЦАТА: Боки до Камчев: Што имаше друго во чантата освен непостоечки 1 милион евра

Орце Камчев при сведочење за аферата „Рекет“ објаснува како реагирал премиерот Зоран Заев во миговите кога му ги презентирал...

Валерија Петрова / 13:54