Новаковски за Алфа вели дека била прифатена финансиска гаранција за неговиот клиент да не биде повеќе во куќен притвор. Колкава е точно гаранцијата не знаеше да каже, но вели била над 200 илјади евра.

Зоки Кичеец пуштен на слобода- укината му е мерката куќен притвор

Зоки Кичеец е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија,...

Катерина Крстиќ / 17 април, 2020 19:46

Имено тој рече дека притвореникот кој почина во истражниот затвор “Скопје”, чиј тест покажа дека бил заразен од корона вирусот, практично се бањал во иста бања со Боки 13, а воедно храна им носело исто лице. 

Адвокатот на Боки 13: Починатиот притвореник кој беше заразен од коронавирус се бањал во иста бања со Бојан!

На вчерашното рочиште за предметот Рекет, адвокатот на првообвинетиот Боки 13, Сашко Дуковски го осуди судот за нивната одлука...

Катерина Крстиќ / 10 април, 2020 17:37

Односно бранителите на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева го известиле Судот дека користат мерки на Владата кои ги ослободуваат од работни обврски во време на пандемијата на „Ковид 19“. Тие посочуваат дека воедно и Јанева спаѓала во ризична категорија граѓани.

Одложено судењето за „Рекет“: Катица Јанева била ризична категорија според мерките на Владата

Судењето за случајот „Рекет“ кое беше закажано за денеска е одложено, поради мерките на Владата. Односно бранителите на...

Катерина Крстиќ / 23 март, 2020 10:15

Дел од рочиштата на кои ќе биде презентиран доказен материјал од предмети во истрага на СЈО како што е „Империја“, ќе бидат затворени за новинарите. Тоа го побараа адвокатите на Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска.

Обвинителките Фетаи и Ленче Ристовска сведоци на Катица Јанева за „Рекет“

Екс- обвинителката и шефица на СЈО Катица Јанева, денеска пред судиите ги објави своите сведоци.  Имено сведови на Јанева...

Катерина Крстиќ / 12 март, 2020 17:44

Предметот го води судијката Васка Николовска-Масевска, која денеска го ислуша Боки 13, кој вели дека неговата мерка притвор треба дабиде заменета со домашен притвор, бидејќи лица кои се вклучени во случајот слободно шетаат, а тој со нарушено здравје се наоѓа во ќелија.

Јовановски: Сакате да кажам дека Катица или Ременски се виновни и да ме пуштите?

Денеска во Кривичниот суд-Скопје продолжи рочиштето за предметот „Рекет“ во кој првообвинет е Бојан Јовановски – Боки...

Катерина Крстиќ / 20 февруари, 2020 17:11

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер на државава Зоран Заев, се вмешани во...

Катерина Крстиќ / 19 февруари, 2020 15:41

На денешното рочиште треба да се прегледуваат снимките од бизнисменот и сведок Орце Камчев.  Имено јавноста на последното рочиште можеше да прочита и неколку СМС пораки кои ги разменувал првообвинетиот Бојан Јовановски а воедно комуницирал и со тогашниот премиер Зоран Заев, кој му рекол дека станува збор за чист рекет.

Продолжува „Рекет“: Ќе се презентираат снимките од Камчев

Откако минатото рочиште беше откажано, денеска во Кривичниот суд во Скопје, е закажано ново рочиште за случајот „Рекет”. На...

Катерина Крстиќ / 13 февруари, 2020 10:16

Имено Боки побарал да биде пуштен во домашен притвор поради здравствената состојба во која се наоѓа, а како главни причини ги посочил, несоодветните хигиенски услови во затворот Шутка каде се наоѓа во моментот.

Дуковски: Поради дијагностицираниот канцер поднесовме барање за замена на мерката притвор на Боки 13

Адвокатот на првообвинетиот во случајот Рекет, Бојан Јовановски денеска за медиумите изјави дека Боки 13 кој вчера на судењето...

Катерина Крстиќ / 7 февруари, 2020 16:49