Додека сопственикот на „Дрим Билдинг“ Ардијан Амзоски беше во Обвинителството за гонење организиран криминал каде даваше исказ во својство на лице од кое можат да се добијат потреби известувања, во неговата фирма влегоа инспектори на УЈП кои вршат контрола на финансиските трансакции поврзани со случајот „Рекет“, пренесува Сител.

УЈП ја тресеше фирмата на Амзоски – се чешлаат трансакциски сметки

Продолжува распитот на бизнисмени за случајот “Рекет” кои исплатиле пари на Меѓународниот сојуз на Боки 13. Денеска во обвинителството...

Весна Петровска / 3 септември, 2019 19:14

Таа исто така беше прашана дали Бојан Јовановски поввторно ќе биде повикан да даде исказ во ОЈО за случајот Рекет, Рускоска рече дека кога ќе оцени дека треба би го повикала.

Рускоска откри дека знае каде се дел од парите од „Рекет“

По седницата на Советот на јавни обвинители шефицата на организираниот криминал Вилма Рускоска даде изјава пред новинарите...

Весна Петровска / 27 август, 2019 15:24

Вилма Рускоска по Седницата даде изјава пред новинарите кои се распрашуваа за приведената обвинителка.

Рускоска: Камчев, освен Заев дека пријавил, не спомна политичари во исказот

Денеска се одржа седница на Советот на јавни обвинители каде започна постапката за разрешување на шефицата на СЈО Катица...

Весна Петровска / 14:25

Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред јавноста сподели порака што му била упатена од европските земји:

Пендаровски со порака: Случајот Рекет не е пречка за влез во ЕУ, но може да стане

Претседателот на државата Стево Пендаровски и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров речиси со идентични ставови...

Катерина Крстиќ / 26 август, 2019 17:17

Како што објави српски „Курир“, Боки 13 на неколку наврати позајмувал пари од Карлеуша, а кога западнал во финансиски проблеми, се здружил со премиерот Зоран Заев и неговиот советник Зоран Башановиќ, како и специјалната јавна обвинителка, за да го рекетираат Камчев.

Шокантна вистина: Боки 13 го рекетирал Камчев за да врати пари на позната српска пејачка

Српски Курир обелодени шокантна вистина. Имено српскиот весник пишува дека всушност првоосомничениот за случајот Рекет,...

Катерина Крстиќ / 13 август, 2019 1:06

По објавувањето на видеото од страна на италјанските медиуми имаше разноразни рекации дури скандалот Рекет беше интересен и за балканские медиуми, кои се прашува како може во една торба на Луј Витон да собере 1 ипол милион евра.

Ако Камчев на Боки 13 му дава 1.5 милиони, колку ли му давал на Груевски?

Аудио и видео снимката направи вистински хаос во македонската јавност. Случајот „Рекет“ доби уште поголеми размери и стана...

Весна Петровска / 8 август, 2019 18:16

Жената што ги брои парите на снимката, „А1он“ дознава дека е сметководителката на Орце Камчев. Откако ги изброиле парите, Камчев му рекол на Боки 13:

НОВИ ДЕТАЛИ:Откако ги зел парите од Камчев, Боки 13 се јавил кај вработен во МВР да праша дали го следат

Откако италјанските медиуми објавија видео на кое се гледа како Боки 13 и Зоран Кичеец излегуваат од домот на Јордан Камчев...

Весна Петровска / 12:49

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до овој момент е запаленет глисер...

Весна Петровска / 21 јули, 2019 13:06