На денешното рочиште треба да се прегледуваат снимките од бизнисменот и сведок Орце Камчев.  Имено јавноста на последното рочиште можеше да прочита и неколку СМС пораки кои ги разменувал првообвинетиот Бојан Јовановски а воедно комуницирал и со тогашниот премиер Зоран Заев, кој му рекол дека станува збор за чист рекет.

Продолжува „Рекет“: Ќе се презентираат снимките од Камчев

Откако минатото рочиште беше откажано, денеска во Кривичниот суд во Скопје, е закажано ново рочиште за случајот „Рекет”. На...

Катерина Крстиќ / 13 февруари, 2020 10:16

Имено Боки побарал да биде пуштен во домашен притвор поради здравствената состојба во која се наоѓа, а како главни причини ги посочил, несоодветните хигиенски услови во затворот Шутка каде се наоѓа во моментот.

Дуковски: Поради дијагностицираниот канцер поднесовме барање за замена на мерката притвор на Боки 13

Адвокатот на првообвинетиот во случајот Рекет, Бојан Јовановски денеска за медиумите изјави дека Боки 13 кој вчера на судењето...

Катерина Крстиќ / 7 февруари, 2020 16:49

Според доказниот материјал кој денеска беше презентиран, Ременски и Боки имале честа комуникација. 

Следи собраниска, Заев зборува за тебе- Ременски му праќала смс пораки на Боки 13

На денешното рочиште за случајот Рекет, каде се слушаа видео снимки доставени до обвинителството од сведокот Орце Камчев,...

Катерина Крстиќ / 6 февруари, 2020 17:04

Снимките кои биле доставени траат по десетина секунди, а се обезбедени од неколку камери поставени во домот на Камчев.

Боки 13 и Кичеец половина час се задржалекај Камчев- излегле со торбата „луј витон” и се качиле во портокалов џип

Денеска во Основниот суд- Скопје се разгледуваат доказни материјали, снимки доставени од бизнисменот кој е сведк за случајот...

Катерина Крстиќ / 12:05

Јавноста од минатото рочиште можеше да види што се било одземено од домот на Боки 13 кој е првоосомничен во случајот. Неверојатни 71 вреќи со луксузни гардароби, предмети, асесоари,повеќе од 120 пара чевли, над 60 капути и јакни, 77 панталони, 63 маици, и 88 пара наочари, е дел од одземената гардероба  од станот кај Боки.

Продолжува судењето за „Рекет“- ќе се презентираат снимки доставени од Камчев

Денеска продолжува судењето за случајот Рекет, кој се наоѓа во доказна постапка. Случајот го води судијката Васка Николовска-Масевска,...

Катерина Крстиќ / 10:22

Боки 13 рече дека сака да биде изведен пред републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески а судијката го пресече и рече дека таа лично ќе се погрижи писмото да стигне до Јовески.

Боки даде рачно напишано писмо со наводите за кривичната пријава за Рускоска

Бојан Јовановаски кој е првообвинет во случајот Рекет, денеска по завршувањето на денешното рочиште на кое се разгледуваа...

Катерина Крстиќ / 30 јануари, 2020 18:53

Како што е веќе познато на јавноста, минатата година летото беше претресен станот на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева кој се наоѓа на улицата „Стрезова“, а од таму беше одземен еден мобилен телефон, а подоцна беше одземен  другиот кој обвинителката го дала на подарок на нејзината невенчана снаа. Од домот на Јанева беше одземен и лап топ, две USB. Со претресот била опфатена и канцеларијата на Јанева во СЈО.

Од домот на Катица Јанева одземена кожна чанта Луј Витон

Аголна гарнитура, две фотељи, дрвена клуб маса, кожна чанта Луј Витон се дел од одземените предмети од домот на поранешната...

Катерина Крстиќ / 14:02

Адвокатите на двајцата осудени рече дека овие докази до сега ги нема добиено а Рускоска возврати дека не е точно.

Се презентираат докази против Јанева и Јовановски- Боки бара да му биде вратена гардеробата

Денеска во обвинителството обвинителката Вилма Рускоска на УСБ ги презентира доказните материјали против обвинитетите...

Катерина Крстиќ / 11:25