Според соопштението од на кинеските здравствени служби, во последното деноноќие биле регистрирале 81 нов смртен случај, по што експертите веќе заразата ја третираат како поопасна од претходниот тип на коронавирусот, таканаречениот „САРС“, што во 2003 година  предизвика смрт на 774 лица.

Од смртоносниот коронавирус во Кина до сега починале 722 лица

Како што денеска пренесоа британските медиуми, до сега од новиот смртоносен коронавирус во Кина починале 722 лица, а бројот...

Катерина Крстиќ / 8 февруари, 2020 14:52

Кинеската технологија е на далеку позната, па апликацијата набрзина се рашири меѓу кинезите кои се во паника поради коронавирусот.

Кинезите се надминаа себеси: Измислија апликација која им помага да го избегнат коронавирусот

Корона вирусот сее страв низ светот па технологијата отиде до таму што беше направена и апликација со чија помош може да...

Катерина Крстиќ / 4 февруари, 2020 19:25

За сега пациентите се во стабилна здравствена состојба и без висока телесна температура, соопштија од федералната служба за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“, пренесува руската новинска агенција „Спутник“.

Корона вирусот се прошири и во Русија- регистрирани два случаи

Корона вирусот се прошири и во Русија. Денеска потпретседателката на руската влада, Татјана Голикова потврди дека во оваа...

Катерина Крстиќ / 31 јануари, 2020 16:24

Британските медиуми пренесуваат дека вкупно со коронавирусот се заразени 3. 554 лица. До сега во покраината каде има најмногу заболени бројот достигнал до 840 случаи.

Досега од смртоносниот Корона вирус починаа 131 лице

Сто триесет и едно лице до сега починале од корона вирусот кој сее страв во Кина и светот. До сега се регистрирани повеќе...

Катерина Крстиќ / 29 јануари, 2020 12:21

Еден од најпознатите српски епидемиолози Радмило Петровиќ тврди дека Корона вирусот кој деновиве зема замав е произведен во лабараторија и оти лек постои. Тој уверува дека се чека вирусот да се проширува уште повеќе за некоја од фармацевските компании да излезат со лек.

Смртоносниот вирус сепак направен во лабораторија, сомнежот е на ЦИА?

Смртоносниот вирускорона се проширии во Канада соопшти Владата во земјата. Првиот случај во оваа земја беше потврден вчера...

Катерина Крстиќ / 26 јануари, 2020 10:55

Денеска Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус.

Погледнете го видеото колку е опасен овој тивок убиец!

Постојано расте бројот на загинати, и заболени од смртоносниот коронавирус, кој се шири многу брзо. До сега загинаа најмалку...

Катерина Крстиќ / 24 јануари, 2020 11:14

Британските медиуми пренесуваат дека Министерството очекува уште случаи со заразени, пред се, заради развиените туристички врски со кинескиот град Вухан.

Смртоносниот вирус се шири- тројца заболени во Сингапур

Корона вирусот од кој во Кина загинаа 17 лица, започна да се шири, денеска Сингапур потврди уште два случаи на заразени од новиот...

Катерина Крстиќ / 10:35

Состанок денеска ќе одржи Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

„ВОНРЕДНА СОСТОЈБА “: СЗО на итен состанок за смртоносниот вирус Корона

Итен состанок на Светската здравствена организација поради новиот вирус Корона од кој досега живот загубија девет лица...

Катерина Крстиќ / 22 јануари, 2020 10:44