Град Скопје упатува голема благодарност до сите градски комунални работници кои изминатото деноноќие неуморно се бореа со снежното невреме.

ГРАД СКОПЈЕ ГИ ИСЧИСТИ И ОКОЛНИТЕ ПАТИШТА

ГРАД СКОПЈЕ ГИ ИСЧИСТИ И ОКОЛНИТЕ ПАТИШТА! Град Скопје ги исчисти и патиштата до Средно Водно, Долна Матка, Усје, Сопиште,...

Сара Фемина / 14 февруари, 2021 21:14

До крајот на денот и во текот на ноќта насекаде ќе се формира снежна покривка, најголема во западните, југозападните и во јужните предели каде понекаде таа ќе иснесува и над 30 сантиметри. На планините истата значително ќе се зголеми.

СНЕЖНИОТ БРАН ЈА ЗАФАЌА МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ И ФОРМИРАЊЕ НА СНЕЖНА ПОКРИВКА НАСЕКАДЕ

Снежниот бран кој е поврзан со циклонската активност со потекло од Медитеранот и поларниот воздух кој се спушта од Арктикот...

Сара Фемина / 13 февруари, 2021 10:45

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и студено со мала локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец и истиот повремено ќе засилува.

СНЕГОТ ДОАЃА ОД УТРЕ И ЌЕ ЈА ПОКРИЕ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА – НАЈНОВИ ДЕТАЛИ

Времето денес во државава ќе биде сончево и значително постудено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, Долж...

Сара Фемина / 12 февруари, 2021 9:11

НАПОМЕНА: Оваа нагла промена на времето (од пролетно во зимско време) лошо ќе влијае особено врз метеопатите, каде што се можни позначителни здравствени проблеми.

РАНА НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СЛЕДУВА СПЕКТАКУЛАРЕН ПОВРАТОК НА ВИСТИНСКАТА ЗИМА

По невообичаено високите пролетни температури на воздухот кој ги имаме веќе со денови и истите во најтоплите предели се...

Сара Фемина / 8 февруари, 2021 6:04

НАПОМЕНА: Поради големите температурни разлики за кратко време, особено метеопатите можат да почувствуваат позначителни здравствени проблеми како што се: Главоболка, болка во коските и на местата од старите рани, како и несоница, но и повремена нервоза и нерасположеност.

ГОЛЕМА ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА: ДЕНЕС ТЕМПЕРАТУРИ ДО 17°C – ВО ВТОРНИК ВИСТИНСКА ЗИМА И СНЕГ

Голема разлика во температурите ќе се злучи за само 24 часа. Во текот на денешниот ден поради изразеното јужно и југозападно...

Перо Милчин / 25 јануари, 2021 5:30

Утре наутро температурите на воздухот понакеде има услови да се спуштат и под -15 степени, особено во повисоките населени места.

ОСТАНЕТЕ ДОМА: ИЗМЕРЕНИ -15°C – ЌЕ БИДЕ УШТЕ ПОСТУДЕНО

Нашата територија и понатаму се наоѓа под влијание на поларна воздушна маса која се спушта директно од Аркиток и условува...

Перо Милчин / 17 јануари, 2021 12:19

Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и полека ќе преминуваат во снег, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

ПОЛАРНИОТ БРАН ДОАЃА ВЕЧЕРВА: СНЕГ ЗА СТАРА НОВА ГОДИНА

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од...

Сара Фемина / 13 јануари, 2021 8:05

Особено студено ќе биде од петок па за време на викендот кога на повеќе места температурите ќе се задржат под нулата, додека наутро понекаде истите има услови да се спуштат дури и под -15 степени.

СПРЕМЕТЕ СЕ: ПОЛАРНИОТ БРАН ПРОСЛЕДЕН СО СНЕГ ДОАЃА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено со услови за локални и послаби врнежи од дожд, додека...

Перо Милчин / 12 јануари, 2021 8:44