Еден 63-годишен маж починал додека синоќа се обидувал да расчисти снежен пат до својот дом во Изер. На него паднало дрво. Драмата се случила во близина на Бургоин-Жалио. Пожарникарите не успеале да го повратат во живот.

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА: Снегот ја блокираше државата -200.000 домови без струја

Првиот пообилен снег во југоисточниот дел на Франција доведе до прекин во снабдувањето со електричната енергија, ограничувања...

Валерија Петрова / 15 ноември, 2019 12:09

Инаку времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо на север со сончеви периоди. Во утрински часови со локален дожд на југоистокот. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

СНЕГ ВО ОКТОМВРИ:Вистинска зимска идила на Пелистер

Вистинска снежна идила на почетокот на емсец октомрви, снег го обеле Пелистер. Од синоќа па до утрово врнело снег на врвот...

Валерија Петрова / 8 октомври, 2019 11:47

На видето кое ги освои социјалните мрежи се гледеа снежната бајка која утринава го украси Дурмитор .

ВИДЕО: Падна и првиот снег во регионот- снежна бајка во Црна Гора

Во местото Дурмитор, Црна Гора, денеска падна и првиот снег, а температурите се спуштиле под нулата. На видето кое ги освои...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2019 10:30

Снег падна и на словенските како и на бугарските планини за време на изминатиот студен бран кој од многу неодамна ја зафати Европа и Балканот.

ЗАВРНА ПРВИОТ СНЕГ ВО РЕГИОНОТ: Еве кога да очекуваме големо заладување!

Невообичаена е појавата зимата толку рано да пристигне во северните и во североисточните предели од Европа и веќе истата...

Рејхан Бајрами / 29 септември, 2019 18:00

Не станува збор за чудно време , туку за тестирање на последната иновација на организаторот на Олимписките игри.

ЗАВРНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ТОКИО НА 25 СТЕПЕНИ(ВИДЕО)

Не станува збор за чудно време, туку за тестирање на последната иновација на организаторот на Олимписките игри што следната...

Сара Фемина / 15 септември, 2019 11:15

Со ваквите спуштања на значително постудени воздушни бранови, има услови во текот на октомври да се случат и првите врнежи од снег на планините во Македонија.

НАСКОРО ДОАЃА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Во овој месец очекувајте го снегот!

Во текот на октомври месец не е исклучена можноста да дојде до продор на позначително студена маса од север, прогнозира Славчо...

Перо Милчин / 14 септември, 2019 19:33

Силните ветришта дувале со брзина до 120 километри на час и ги опустошија државите од јужниот дел на Австралија, особено југоисточните области, предизвикувајќи сообраќајни несреќи и прекини на електрична енергија . Овој бран се пресели во Квинсленд во неделата, намалувајќи ја температурата и донесе големо количество снег. На некои места има најголеми врнежи од дожд во последните две децении, објави Квинсленд Кантри Лајф.

ВИДЕО: Во Европа екстремно топло, а во Австралија големо снежно невреме

Додека во поголемиот дел на Европа населението се пече на екстремните тмперазтури, во Австралија падна снег. Возачите во...

Валерија Петрова / 12 август, 2019 16:24

Но наспроти Европа, во Австралија утринава е забележана прекрасна глетка. Имено, Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час.

Европа со температури над 40, Австралија под снег

Топлотниот бран е насекаде во Европа. Температури над 40, висок ув индекс, секојдневно граѓаните мака мачат со високите температури. Но...

Катерина Крстиќ / 10:48