Судијката Кацарска дозволи распит на сведоци за настаните во Собранието од 27 април кои упорно тврдат дека таа вечер не биле на работа туку во кафана на седенка со пријателите

Кацарска ги предупреди обвинетите за „27 април“ да не ги малтретираат сведоците

Судијката Кацарска, откако го преживеа обидот за јадење бурек и читање весници на нејзините рочишта, се закани до осомничените...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 11:34

Поранешниот пратеник, актуелен градоначалник на Шуто Оризари, мисли и само мисли дека Дурловски ја насочувал толпата на 27 април, иако Игор цело време бил во пленарната сала

Курто Дудуш, пратеникот кој молеше да премине во ВМРО – ДПМНЕ?

Градоначалникот на Шуто Оризари, а поранешен пратеник, Курто Дудуш во петокот сведочеше за случувањата во Собранието на...

Мирко Бачиќ / 23 септември, 2018 13:14

На предлог на Обвинителството денес за настаните во Собранието сведочат пратеници и новинари, а на следното рочиште и Агим Нухиу тогашен министер за внатрешни работи

Мухиќ и Дудуш ќе сведочат за тоа што виделе на 27 април

Во исто време додека Уставниот суд расправа дали да отпочне или не разгледување на преставките за оценка на уставноста на...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2018 10:59

Сведочењата на Тодоров, Мемеди и Спасовски се целосно контрадикторност со обвинението, со што паѓа во вода делот за "усогласени и координирани терористички дејствија"

Мемеди и Спасовски сами го “урнаа” обвинението за 27-ми април?

Пратеникот од коалицијата на Алијасната за Албанците целосно го урниса обвинението на Јавното Обвинителство за тероризам...

Мирко Бачиќ / 11 септември, 2018 14:57

Од директно одговорно лице за превенција за настаните од 27-ми април, Агим Нухиу остана заменик министер и во оваа власт и е сведок, а не обвинет за инцидентот во собранието

Спасовски на грешка откри колку е “виновен” тогашниот министер Нухиу

Во сведочењето пред судот за настаните на 27-ми април Министерот за внатрешни работи, вице-премиер и потпретседател на СДСМ...

Мирко Бачиќ / 10 септември, 2018 6:08

На денешното рочиште на кое искази и одговори на прашања даваа сведоците, тогаш пратеници во законодавниот дом, Тодоров потврди дека Чавков помагал цело време

Тодоров: За да ги изнесат од Собрание Села го маскираа во полицаец, а Шекеринска во докторка

Никола Тодоров, поранешниот пратеник на ВМРО – ДПМНЕ кој денеска сведочи во Кривиен суд за немилите настани во Собранието...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 13:03

Во Кривичниот суд, оние кои го прекршија Уставот денес во улога на сведоци како жртви на уставобранителите од случувањата во Собранието на Македонија на 27-ми април 2017-та

Заев и Спасовски ќе сведочат за случувањата во Собранието на 27-ми април

Со сослушување на сведоци предложени од обвинителството во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судскиот процес...

Мирко Бачиќ / 9:09