Допрва ќе се разгледува што ќе се преземе против нив, а тоа зависи и од доказите. Во МВР е формиран Оперативен штаб преку кој се следат протестите.

МВР води истрага за насилните протести и за организаторите

Повредени се 47 полициски службеници. 11 потешко, а двајца имаат сериозни повреди. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски...

Перо Милчин / 6 јули, 2022 16:00

Толпата од повеќе илјади демонстранти потоа се упати кон Македонското собрание. Протестот во првите дваесетина минути до половина час, се одвиваше мирно, при што на насобраните, меѓу другите им се обратија и пејачката Ребека, како и актерката Весна Петрушевска.

Насилства пред Собранието: Повредени 47 полицајци, приведени 11 демонстранти на протестот

Собирот од мирен, за кусо време се претвори во четириесетминутна канонада од камења, откорнати плочки, шишиња, патокази,...

Едмонд Бекири / 5:35

Повод за жестоката кавга, на раб на физичко насилство, беше гласањето на дневниот ред, на кој се најде и Законот за работата на судовите, со кој се предлага работниот век на судиите да се продолжи до 67 години.

Жестока кавга во Собранието меѓу Адеми од ДУИ и опозициските пратеници од ВМРО ДПМНЕ

Жестока кавга меѓу претседателот на собраниската комисија за европски прашања и поранешен министер за образование Арбер...

Перо Милчин / 27 јуни, 2022 21:02

Блокадата, како што најавија, ќе трае се до распишувањето предвремени парламентарни избори. Најголемата опозициска партија најави дека и покрај блокадата на Парламентот, сепак ќе учествува во дебатата за ребаланс на буџетот.

ВМРО-ДПМНЕ од утре со активна блокада на Собранието се до распишување предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партии донесоа едногласна одлука за започнување на блокадата на Собранието од утре. Блокадата,...

Мате Парлоф / 9 мај, 2022 17:03

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во време кога државата како и целиот континент се соочува со економска и енергетска криза, наместо да понуди конструктивност, најавува нови засилени блокади, реагираат од владејачката СДСМ

Активната блокада на Собранието ќе стапи на сила во 10 мај, вели Николовски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски информираше дека ИК на партијата го прифати предлогот на лидерот на...

Мате Парлоф / 5 мај, 2022 5:40

Актуелниот директор на БЈБ на 27 април носеше пиштол како обезбедување, спротивно на законската регулатива. Кој го санкционира него – праша Ковачки, додавајќи дека затворските казни за осудените за терористичко загрозување на уставниот поредок поради упадот во парламентот се неправедни.

Директорот на БЈБ не смееше да пука во Собрание на 27 април, рече Ковачки

Директорот на БЈБ не смееше да пука во Собрание на 27 април, рече Ковачки! Актуелниот директор на Бирото за јавна безбедност...

Перо Милчин / 30 април, 2022 10:15

Дефинитивно ќе излеземе на улица. Имаме стратегија како ќе постапиме како опозиција, ќе бидеме многу поостри, многу погруби, многу поагресивни, правдата ќе ја бараме по секоја цена.

Таравари: Ќе бидеме многу поостри и погруби

Блокирањето на работата на Собранието ќе биде надградено и со протести по улиците. ВМРО-ДПМНЕ, АA и Беса со сите средства ќе...

Рејхан Бајрами / 23 февруари, 2022 8:05

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, однесувањето на СДСМ со тоа што ја отфрла Пржинската влада е кукавички.

Собранието го одби предлогот на ВМРО за укинување на „Пржинската влада“

Собранието го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на Техничката влада. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски потегот...

Мирко Бачиќ / 10 февруари, 2022 15:44