Блокадата, како што најавија, ќе трае се до распишувањето предвремени парламентарни избори. Најголемата опозициска партија најави дека и покрај блокадата на Парламентот, сепак ќе учествува во дебатата за ребаланс на буџетот.

ВМРО-ДПМНЕ од утре со активна блокада на Собранието се до распишување предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партии донесоа едногласна одлука за започнување на блокадата на Собранието од утре. Блокадата,...

Мате Парлоф / 9 мај, 2022 17:03

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во време кога државата како и целиот континент се соочува со економска и енергетска криза, наместо да понуди конструктивност, најавува нови засилени блокади, реагираат од владејачката СДСМ

Активната блокада на Собранието ќе стапи на сила во 10 мај, вели Николовски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски информираше дека ИК на партијата го прифати предлогот на лидерот на...

Мате Парлоф / 5 мај, 2022 5:40

Актуелниот директор на БЈБ на 27 април носеше пиштол како обезбедување, спротивно на законската регулатива. Кој го санкционира него – праша Ковачки, додавајќи дека затворските казни за осудените за терористичко загрозување на уставниот поредок поради упадот во парламентот се неправедни.

Директорот на БЈБ не смееше да пука во Собрание на 27 април, рече Ковачки

Директорот на БЈБ не смееше да пука во Собрание на 27 април, рече Ковачки! Актуелниот директор на Бирото за јавна безбедност...

Перо Милчин / 30 април, 2022 10:15

Дефинитивно ќе излеземе на улица. Имаме стратегија како ќе постапиме како опозиција, ќе бидеме многу поостри, многу погруби, многу поагресивни, правдата ќе ја бараме по секоја цена.

Таравари: Ќе бидеме многу поостри и погруби

Блокирањето на работата на Собранието ќе биде надградено и со протести по улиците. ВМРО-ДПМНЕ, АA и Беса со сите средства ќе...

Рејхан Бајрами / 23 февруари, 2022 8:05

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, однесувањето на СДСМ со тоа што ја отфрла Пржинската влада е кукавички.

Собранието го одби предлогот на ВМРО за укинување на „Пржинската влада“

Собранието го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на Техничката влада. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски потегот...

Мирко Бачиќ / 10 февруари, 2022 15:44

Нејзиниот сопартиец и колега во Собранието, Александар Николоски, денеска соопшти дека прашањето за доверба во Владата е доставено до Собранието, со 61 потпис.

Ќе гласаат ли и пратеници во скафандри за недоверба на Владата?

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, според информации на 360, е во изолација од петокот, кога беше и постигнат договорот...

Рејхан Бајрами / 8 ноември, 2021 19:05

Во оваа прилика, претседателот на Собранието, Талат Џафери, повика на седница за барање доверба на Владата, која ќе се одржи во четврток (11.11.2021 година) во 11.00 часот.

Се свикува седницата за барањето недоверба на Владата

До Собранието на Република Македонија е поднесено барање за гласање доверба на Владата и истото е архивирано од одговорните...

admin@magazin / 18:34