На дневен ред на Комисијата за европски прашања се Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за трговија и Предлог на закон за медијација, двата во второ читање!

Во Собранието продложение на 50-та седница

Во Собранието на Република Македонија денеска по две седници ќе одржат комисиите за европски прашања и за образование, наука...

Мирко Бачиќ / 15 септември, 2021 9:31

Затоа ја повикувам Владата, согласно Устав и Деловник, да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието.

Мицевски за оставката на Филипче: Велите оставката е поднесена, но, каде е?

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на вчерашната собраниска седница, а во врска со оставката...

Рејхан Бајрами / 5:28

Инаку, сметаме дека враќањето на поднесената интерпелација повикувајќи се на усогласување на членот 136 од Деловникот на Собранието и позитивното право е неосновано и спротивно на Деловникот на Собранието на Република Македонија.

Враќањето на поднесената интерпелација е неосновано и спротивно на Деловникот, вели Мицевски

Би сакале да Ве информираме дека дадовме одговор на известувањето во однос на вратената интерпелација за работата на претседателот...

Владо Марин / 19 јули, 2021 18:20

Ваквите резолуции можат да бидат од помош и ваквите резолуции се и политички коректни во дадениот момент, бидејќи истите историски се оправдани и во дипломатската активност на Македонија во ЕУ изминатите години, истакна Милошоски.

Милошоски: Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ претставува заштита на македонскиот идентитет и македонската посебност

Вчера од Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој го искажа...

Владо Марин / 6 јули, 2021 4:23

Сметаме дека Собранието како законодавен дом е вистинското место каде што наместо поларизација политичките сили треба да се обединат и да донесат заедничка резолуција!

Милошоски: Собранието да се обедини околу заедничка Резолуција

Од владеачката СДСМ денеска повторно ја одбија нацрт – документот, потенцирајќи дека Македонскиот јазик и идентитет се...

Владо Марин / 4 јули, 2021 18:57

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

АПАСИЕВ НАЈАВИ ПРИЈАВИ ЗА БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ АКО ДОЈДАТ ЗАРАЗЕНИ ПРАТЕНИЦИ НА СЕДНИЦА

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на...

Перо Милчин / 18 април, 2021 18:01

А, ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата можат и понатаму да прават сѐ што намериле против народот - но џабе им е, денес ќе ја завршиме работата.

Пратеничката на СДСМ Стојчевска позитивна со целосна заштитна КОВИД-19 опрема во Собрание

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме...

admin@magazin / 13:54