Мицевски го повтори ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пописот ќе биде нереален и упати критики дека ниту еден нивни амандман не бил прифатен.

Попис во април, Собранието со 62 гласа „за“ го изгласа Законот

Со 62 гласа „за“ Собранието денеска го изгласа Законот за попис на населението и домаќинствата, кој треба да се одржи во април...

Владо Марин / 21 јануари, 2021 15:07

На гласањето не присуствуваа пратениците од опозициските ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Собранието го усвои Буџетот за 2021 година: Вмро-Дпмне ја напушти салата, останаа празни столчиња

Со 62 гласа „ЗА“ Собранието пред доцна вечерва го донесе буџетот за наредната 2021 година. Собраниската сала  ја напуштија...

Рејхан Бајрами / 21 декември, 2020 5:52

Во тек е расправата за Дополнетиот предлог на буџет на Република Македонија за 2021 година, во второ читање.

Собранието донесе повеќе закони од различни области

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски пред усвојувањето на дневниот ред на седницата соопшти...

Перо Милчин / 16 декември, 2020 15:45

Членството во ниту една меѓународна организација не е вредно ако од вас бараат да се обезличите. За таквиот предлог дури нема потреба да се распишува референдум – затоа што резултатот ќе биде однапред познат.

Пендаровски: Да го сочуваме највредното – здравјето, за сите други проблеми ќе бараме решенија

Наспроти бугарското вето, никој да нема никаква дилема: Македонија ќе продолжи кон #ЕУ, затоа што сме убедени дека само преку...

Рејхан Бајрами / 14:32

Не сме повредени ниту јас ниту некој од мојата придружба.

СЕ ОГЛАСИ ГРУБИ ОТКАКО МУ БЕШЕ ДЕМОЛИРАНО ВОЗИЛОТО: Не сум повреден- ова се деталите!

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, за 360° потврди дека вчера пред Собранието...

Рејхан Бајрами / 15 декември, 2020 6:36

Денес околу 12,00 часот пред Собрание на РСМ од страна на В. Ј. (38) год. било скршено предното ветробранско стакло од ПМВ Пасат сопственост на Влада на РСМ!

ЕКСКЛУЗИВНО: Нападнат Артан Груби!

Инцидент се случил претпладнево пред Собранието, кога изреволтирана жена ја искршила шофершајбната на службениот автомобил...

Перо Милчин / 14 декември, 2020 20:18

Пред малку добив резултат дека сум позитивен на Ковид-19. Чувајте се и чувајте ги вашите семејства. Вирусот воопшто не е наивен, напиша Муцунски на неговиот фб профил.

Пратеникот Тимчо Муцунски позитивен на Ковид-19

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски попладнево на својот фејсбук – профил објави дека е позитивен...

Мате Парлоф / 6 декември, 2020 18:32

Очигледно Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, отсуството на свој став, мерка, предлог или политика сакаат да го надоместат со тоа што ќе предизвикаат штета на граѓаните, во време кога им е неопходна помош од државата.

Заев: Упатувам порака до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дали за нив послушноста кон Мицкоски е поважна од граѓаните

Обидите да се блокира работата на Собранието, во услови на светска пандемија од КОВИД-19, не е политика. Тоа е опасно, срамно...

Перо Милчин / 1 декември, 2020 21:51