Очигледно Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, отсуството на свој став, мерка, предлог или политика сакаат да го надоместат со тоа што ќе предизвикаат штета на граѓаните, во време кога им е неопходна помош од државата.

Заев: Упатувам порака до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дали за нив послушноста кон Мицкоски е поважна од граѓаните

Обидите да се блокира работата на Собранието, во услови на светска пандемија од КОВИД-19, не е политика. Тоа е опасно, срамно...

Перо Милчин / 1 декември, 2020 21:51

Борисов како повозрасен, поискусен, да си остане премиер, а Заев да дојде и да стане вицепремиер на Голема Бугарија, е новиот предлог на заменикот на претседателот на Народното собрание на Бугарија, Веселин Марешки.

Марешки: Двете земји да се обединат, по Борисов, Заев да биде премиер на Голема Бугарија

Пратеникот и лидер на „ВОЛЈА“ Веселин Марески, во програмата „Лице в лице“ на БТВ зборуваше за ставот на Бугарија за преговорите...

Рејхан Бајрами / 17 ноември, 2020 6:08

Ангелов беше осуден на четири години затвор од Основниот суд Скопје еден.

„ТЕРОРИСТОТ“ ЈА ОДЛЕЖА КАЗНАТА: Од затвор излегува чичко Панче што ја искуба Шекеринска

Откако си ја одлежа казната денеска од затвор излегува Панче Ангелов, еден од првите македонски патриоти што како „терористи“...

Рејхан Бајрами / 31 октомври, 2020 8:19

Законот предвидува носење лична заштита на лицето и тоа: респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал!

ОДЛУЧЕНО: Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на...

Перо Милчин / 29 октомври, 2020 5:46

Измените се задолжително носење на заштитни маски на отворено и контрола на домовите. Оваа мерка, како што објави ТВ 21, стапува на сила по објавување во Службен весник, но веројатно претходно Владата треба да објасни како истата ќе се применува во домовите.

СОБРАНИЕТО ОДЛУЧИ: Маска задолжително и на отворено, а дома примање само по 4 гости

Со 60 гласа „за” и 32 „воздржани” попладнево пратениците во Собранието ја изгласаа потребата од донесување на измени на...

Владо Марин / 27 октомври, 2020 19:51

Станува збор за моделот HP EliteBook 735 G6 Notebook PC, а според набавката, еден лаптоп чини 56.445 денари или 917 евра, без вклучен ДДВ, објави порталот „360 степени“.

СОБРАНИЕТО СЕ ПОДНОВИ ЗА ОНЛАЈН: Џафери купи 100 нови лаптопи по 917 евра за пратениците

Собранието на Република Македонија склучи договор за набавка на 100 преносни компјутери, за што претседателот Талат Џафери...

Владо Марин / 22 октомври, 2020 5:37

Според предлагачите, ова е прв чекор кон признавање на кирилицата од страна на ЕУ како бугарска азбука.

Бугарскиот Парламент изгласа дека кирилицата е бугарска азбука, создадена во бугарска држава

Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети...

Владо Марин / 1 октомври, 2020 22:13

Политичката партија Левица и нашите двајца пратеници во Собранието на Република Македонија, во законски предвидениот рок од 30 дена, поднесоа осум поединечни тужби пред Управниот суд против Собранието на РМ, како јавен орган!

Поднесени осум тужби против Собранието на РМ

Политичката партија Левица и нашите двајца пратеници во Собранието на Република Македонија, во законски предвидениот рок...

Владо Марин / 23 септември, 2020 14:05