Алергиите се во пораст последните неколку години, а најизложени на нив се најмалите. Се појавуваат најмногу во пролет кога мирисот на расцветаните дрвја, прошетките во природа и веселите детски игри се вистинско уживање и за децата и за родителите.

НАСТИНКА ИЛИ АЛЕРГИЈА – КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕМЕ ВИСТИНСКИТЕ СИМПТОМИ?

„Алергиите најбрзо се шират во градовите со развиена индустрија со недоволен проток на воздух. Според некои европски статистики,...

Стојче Бушин / 11 јуни, 2020 7:37

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин луѓето повторно да патуваат, во време...

Перо Милчин / 13 мај, 2020 23:19

Вирусот Корона е за жал многу заразен. Поразен е од грип, помалку од заушки и рубеола, а да не зборуваме за сипаници.

ВИРУСОЛОГ АЛЕКСЕЈ ПОТЕКИН ОТКРИВА- ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА ЛАГА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ!

Мислам дека дојде време, како биолог, кој долго време се занимавам со вируси на универзитет, да кажам неколку збора за коронавирусот. Ќе...

Мартин Попоски / 2 април, 2020 19:11

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку...

Сара Фемина / 31 март, 2020 20:30

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се...

Мартин Попоски / 20:11

Познато е дека носот е „портата“ на дишните патишта, во него лесно може да се содржи нечистотија.

СОВЕТ ОД КИНЕСКИ ЛЕКАР: ЧИСТЕТЕ ГО НОСОТ секој ден, еве зошто е толку важно!

Ванг Хаинг, фармацевт во болницата во Медицинскиот универзитет во Пекинг, рече дека носењето маска и миењето на рацете не...

Перо Милчин / 19:12

Директорот на СЗО за вонредни ситуации Мајкл Рајан изјави дека не постојат конкретни докази кои би сугерирале дека масовното носење маски носи потенцијална корист.

СЗО: Ако неправилно ги користите маските залудно ги носите!

Првите луѓе на Светската здравствена организација и натаму на луѓето им препорачуваат да не носат маски за лице, освен ако...

Катерина Крстиќ / 12:50

Во случај на директен контакт со хемикалии, измијте ја кожата и очите неколку пати со проточна вода.

АПЕЛ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ: Пазете како ги користите средствата за дезинфекција!

Стравот да не се заразиме со коронавирус нè натера да темелно ги дезинфицираме просториите во кои живееме. Со често миење...

Сара Фемина / 30 март, 2020 12:45