Вирусот Корона е за жал многу заразен. Поразен е од грип, помалку од заушки и рубеола, а да не зборуваме за сипаници.

ВИРУСОЛОГ АЛЕКСЕЈ ПОТЕКИН ОТКРИВА- ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА ЛАГА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ!

Мислам дека дојде време, како биолог, кој долго време се занимавам со вируси на универзитет, да кажам неколку збора за коронавирусот. Ќе...

Мартин Попоски / 2 април, 2020 19:11

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку...

Сара Фемина / 31 март, 2020 20:30

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се...

Мартин Попоски / 20:11

Познато е дека носот е „портата“ на дишните патишта, во него лесно може да се содржи нечистотија.

СОВЕТ ОД КИНЕСКИ ЛЕКАР: ЧИСТЕТЕ ГО НОСОТ секој ден, еве зошто е толку важно!

Ванг Хаинг, фармацевт во болницата во Медицинскиот универзитет во Пекинг, рече дека носењето маска и миењето на рацете не...

Перо Милчин / 19:12

Директорот на СЗО за вонредни ситуации Мајкл Рајан изјави дека не постојат конкретни докази кои би сугерирале дека масовното носење маски носи потенцијална корист.

СЗО: Ако неправилно ги користите маските залудно ги носите!

Првите луѓе на Светската здравствена организација и натаму на луѓето им препорачуваат да не носат маски за лице, освен ако...

Катерина Крстиќ / 12:50

Во случај на директен контакт со хемикалии, измијте ја кожата и очите неколку пати со проточна вода.

АПЕЛ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ: Пазете како ги користите средствата за дезинфекција!

Стравот да не се заразиме со коронавирус нè натера да темелно ги дезинфицираме просториите во кои живееме. Со често миење...

Сара Фемина / 30 март, 2020 12:45

Научниците овој пат доведоа до одреден оптимизам кон оваа тешка здравствена состојба во светот, бидејќи се покажа дека коронавирусот не може да преживее, на пример, на 30 степени Целзиусови.

ОВАА ВЕСТ ЈА ЧЕКАШЕ ЦЕЛА ПЛАНЕТА: Еве на колку степени ќе умре ВИРУСОТ КОРОНА!

Одамна се шпекулира дали коронавирусот ќе се однесува слично на другите вируси кога ќе дојде потопло време. Се чини дека...

Перо Милчин / 28 март, 2020 17:49

Бидејќи коронавирусот првенствено влијае на белите дробови, рускиот лекар Евдокимеко советува зајакнување на имунитетот, зајакнување на белите дробови.

ПОЗНАТ РУСКИ ЛЕКАР ОТКРИВА РЕЦЕПТ: Еве како да не добиете воспаление на белите дробови додека трае епидемијата!

Целиот свет е зафатен од пандемијата на коронавирусот, а само изолацијата, со што е можно помал контакт, може да го запре ширењето...

Сара Фемина / 14:08