Според резултатите кои Државната изборна комисија ги објави за Локалните избори 2021, шест политички партии и една независна кандидатска листа имаат освоено советнички места во новиот Совет на Град Скопје.

Конститутивна седница на новиот состав на Советот на Град Скопје

Новиот Совет на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи конститутивна седница во кино „Фросина” во Младински културен центар. На...

Перо Милчин / 17 ноември, 2021 7:23

Еднаква плата за еднаква работа или работа со еднаква вредност е услов за социјална правда и за ефективно учество во донесувањето одлуки и демократијата.

МТСП: Комитетот на министри на Совет на Европа ја усвои Декларацијата за еднакви плати и можности за жени и мажи

Еднаквоста помеѓу жените и мажите е меѓу основните човекови права што сите земји-членки на Советот на Европа се обврзаа да...

Мирко Бачиќ / 19 март, 2021 5:17

Многу домаќинки сè уште се среќни да подготват домашен леб за своето семејство, но се случува да не излезе како што би сакале.

8 фатални грешки при правење домашен леб: Затоа не ви успева!

Мирисот на домашен и врел леб не враќа во нашето детство, во времето кога нашите баби и мајки ни подготвуваа домашен леб и...

Сара Фемина / 22 ноември, 2020 19:58

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби и забрани за движење. Манфред Спицер, професор...

Мартин Попоски / 31 март, 2020 19:51

Епидемијата на КОВИД 19 сè уште не е завршена.

ДОКТОР, ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Еве зошто не се плашам од КОРОНА ВИРУСОТ!

„Јас сум лекар и експерт за заразни болести. Повеќе од 20 години секојдневно запознавам болни луѓе и веќе работев во болници...

Едмонд Бекири / 22 март, 2020 23:07

Во новата општинска зграда, покрај општинската администрација за краток временски период ќе бидат во функција и канцелариите на администрација на Јавното претпријатие за комунални дејност.

ЗАЕВ СЕ ПОФАЛИ ОД ЛОЗОВО: „Општина Лозово доби нова зграда, на простор од 420 м2 со 16 канцеларии„

Во новата општинска зграда, ќе бидат во функција и канцелариите на администрација на Јавното претпријатие за комунални дејност,...

Сара Фемина / 5 октомври, 2019 13:16

Беџети нагласи дека две недели подоцна Антикорупциската комисија во, според него, нестандардна процедура во споредба со нивниот начин за работење, набрзина покренала постапка против него.

БЕЏЕТИ ГО ОБВИНИ ЗАЕВ: “Премиерот бараше да влијаам за да се смени претседател на суд”

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала...

Перо Милчин / 13 август, 2019 14:52

Со лесни, нежни кружни движења со рацете и нозете пливајте во правец на копното и останете смирени. Обрнете големо внимание на дишењето, белите дробови треба да ви се полни со кислород.

Доколку во текот на пливање ве фати грч направете го ОВА !

Доколку во текот на пливање ве фати грч најважно е да останете смирени и да ги примените следниве техники на само спасување. Ако...

Сара Фемина / 8 април, 2019 22:40