Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

Зделките на Богоев со агенцијата на Спасов немаат крај

Со нарачани лајкови во штабовите, градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, го правда нерационалното трошење...

Рејхан Бајрами / 16 јануари, 2021 19:06

Неспособноста на СДСМ се докажа и увиде и во извештајот на Европската комисија за енергетика, која им препорача дека треба да се инвестира во нови ресурси и дека се потребни поголеми инвестиции во енергетската ефикасност.

Додека Заеви јадат од златни вилушки и лажици народот плаќа поскапа струја

Стерилните соопштенија на СДСМ нема да го сокријат луксузот на семејството Заеви. Соопштение до јавноста – реакција на соопштението...

Стојче Бушин / 10 јануари, 2021 12:00

Непостапувањето и инертноста на Антикорупциска комисија во повеќе наврати, како и чувањето на предмети во фиоки, експлицитно покажува дека во Македонија не постојат никакви контролни механизми над режимот на Заев и сите институции се окупирани од самоволието и криминалните политики на владејачкиот естаблишмент.

Антикорупциска комисија молчи за вработувањата во М-НАВ на “антикорупционерот” Љупчо Николовски

Иако уште пред две години актуелниот вицепремиер за борба против корупција – Љупчо Николовски призна дека лице со кое...

Перо Милчин / 22 декември, 2020 20:58

Овие сто дена од старо-новата Влада го одбележаа четвртото вето добиено во две години, кои поминаа и ќе останат запаметени по т.н. национални компромиси и понижувања на македонскиот народ во име на “розево” претставената евро-атлантска иднина.

Во сто дена Владата само ги надгради поразите од претходното владеење

Стотте дена Влада не донесоа ништо ново освен продолжување на старите политики кои ја девастираа државата на секое поле...

Перо Милчин / 9 декември, 2020 22:01

динствената цел на ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот Мицкоски, да ја закочи државата, да го закочи напредокот, членството во ЕУ.

Граѓаните застанаа зад СДСМ и избраа европска иднина

Губитникот Христијан Мицкоски е осамен и изолиран во сопствената хистерија, во сопствениот очај, со најава за некакви блокади...

Перо Милчин / 29 ноември, 2020 14:48

Оттука, со право можеме да прашаме, што е следниот чекор на патот кон Европа? Да почнат ниту да не ги огласуваат слободните работни места надвор од партиските штабови!?

Левица утре поднесува 61 барање за надзор до инспекторат за труд поради партиски вработувања во училиштата

Одамна се зборува за партизацијата на јавните служби, и одамна истата состојба сè подрастично се влошува. Секоја промена...

Стојче Бушин / 23 ноември, 2020 19:45

Бидејќи судиите на Уставниот Суд ги избира Собранието наРМ и тие преставуваат посебна, четврта власт регулирана сопосебна глава во Уставот, надоместоците на нивните платиможе единствено да биде уредена согласно нов закон донесенод Собранието на РМ и никако поинаку.

Уставниот Суд кој треба да е чувар на законите – ги прекршува законите

Уставните судии незаконски и скандалозно изгласаа додатоциво висина до 35 отсто од месечната плата, во услови кога владата апелира...

Перо Милчин / 10 ноември, 2020 13:30

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19 во текот на вчерашниот ден е директна...

Стојче Бушин / 26 октомври, 2020 8:57