Овие сто дена од старо-новата Влада го одбележаа четвртото вето добиено во две години, кои поминаа и ќе останат запаметени по т.н. национални компромиси и понижувања на македонскиот народ во име на “розево” претставената евро-атлантска иднина.

Во сто дена Владата само ги надгради поразите од претходното владеење

Стотте дена Влада не донесоа ништо ново освен продолжување на старите политики кои ја девастираа државата на секое поле...

Перо Милчин / 9 декември, 2020 22:01

динствената цел на ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот Мицкоски, да ја закочи државата, да го закочи напредокот, членството во ЕУ.

Граѓаните застанаа зад СДСМ и избраа европска иднина

Губитникот Христијан Мицкоски е осамен и изолиран во сопствената хистерија, во сопствениот очај, со најава за некакви блокади...

Перо Милчин / 29 ноември, 2020 14:48

Оттука, со право можеме да прашаме, што е следниот чекор на патот кон Европа? Да почнат ниту да не ги огласуваат слободните работни места надвор од партиските штабови!?

Левица утре поднесува 61 барање за надзор до инспекторат за труд поради партиски вработувања во училиштата

Одамна се зборува за партизацијата на јавните служби, и одамна истата состојба сè подрастично се влошува. Секоја промена...

Стојче Бушин / 23 ноември, 2020 19:45

Бидејќи судиите на Уставниот Суд ги избира Собранието наРМ и тие преставуваат посебна, четврта власт регулирана сопосебна глава во Уставот, надоместоците на нивните платиможе единствено да биде уредена согласно нов закон донесенод Собранието на РМ и никако поинаку.

Уставниот Суд кој треба да е чувар на законите – ги прекршува законите

Уставните судии незаконски и скандалозно изгласаа додатоциво висина до 35 отсто од месечната плата, во услови кога владата апелира...

Перо Милчин / 10 ноември, 2020 13:30

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19 во текот на вчерашниот ден е директна...

Стојче Бушин / 26 октомври, 2020 8:57

Само „Тргопродукт” во 2018 година остварила профит од 1,25 милиони евра.

За бизнисите на Заеви и Русија е алтернатива

Додека владата на СДС, од една страна користи спинови и етикетирања за своите политички неистомисленици карактеризирајќи...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 10:57

Многу е веројатно дека наставниците се инструирани и дека им се врши притисок да инсистираат на употреба на државното име кое жителите на Македонија го отфрлија на противзаконскиот и нелегален референдум со бојкот на срамното и манипулативно прашање!

Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците се должни да се спротистават

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката...

Стојче Бушин / 14 октомври, 2020 15:30

И додека СДСМ талка во просторот Македонија секој ден губи. 2000 заболени од Ковид 19 за една недела, преполни болници, лекари и медицински персонал кои власта ги демотивира, отпуштени луѓе од работа изрекетирани фирми.

Државата не е фризерницата на Лидија Димова, ниту магарето за кое платила директорката на Заев да биде тренирано

СДСМ вчера во паника и страв од Мицкоски, кој им станува опсесија ја згрешија и емисијата, Мицкоски гостуваше со емисијата...

Стојче Бушин / 7:14