Од страна на претставниците на Националниот сојуз на слепи лица беше поздравено ова законско решение кое што е мошне значајно и за нив како поединци и за нивните семејства.

Шахпаска: Продолжуваме со политиките кои обезбедуваат силна поддршка на слепите лица

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници од Националниот сојуз на слепи...

Рејхан Бајрами / 23 февруари, 2021 11:02

Со обезбедувањето на овие средства, државата ќе може да започне со изградбата на основната инфраструктура за управување со отпадот на регионално ниво.

Се обезбедуваат средствата за инвестирање во основната инфраструктура за управување со отпад во државата

Министерот за животна средина и просторно плaнирање, Насер Нуредини и амбасадорката на Швајцарија, Н.Е. Сибил Зутер Техада,...

Рејхан Бајрами / 16 февруари, 2021 11:22

Според министерот сега е вистинскиот момент да се интензивира овој процес со цел да го фатиме приклучокот со развиените европски земји.

Маричиќ: Интензивно работиме на дигитализацијата на судството

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на V-та Меѓународна судска конференција на тема „Судството во состојба...

Перо Милчин / 12 февруари, 2021 20:52

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги интензивира и продолжува дебатите за новата концепција за да ги слушне предлозите и сугестиите во однос на реформата. Исто така, коментарите и предлозите можат да се достават до 20 јануари по електронска пошта!

Општините како основачи на училиштата, ќе бидат вклучени во подготовките и имплементација на целата реформа

Министерката за образование и наука Мила Царовска и членови на работната група вчера одржаa работен состанок со претставници...

Рејхан Бајрами / 16 јануари, 2021 12:13

Осврт на досега сработеното и изработените предлози за реформа на јавната администрација даде министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири.

Совет за реформа на јавната администрација: Државната реорганизација според ЕУ стандарди е стратешка цел на Владата во 2021 година

Советот за реформа на јавната администрација (Совет за РЈА), со кој претседава премиерот Зоран Заев, ја продолжи осмата седница,...

Рејхан Бајрами / 25 декември, 2020 18:43

Во моментов освен Клиниката за инфективни болести со модуларната болница во нејзин склоп и Институтот за белодробни заболувања ТБЦ, работат и четири ковид центри на интерните клиники и тоа на Клиниката за дерматовенерологија, Клиниката за неврологија, Клиниката за Нефрологија и Клиниката за гастроентерохепатологија.

ФИЛИПЧЕ СО ДИРЕКТОРИТЕ НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ: СЕ РАЗГЛЕДУВА МОЖНОСТА ЗА ОТВАРАЊЕ НА НОВИ КОВИД ЦЕНТРИ

Министерот за здравство, доц д-р Венко Филипче одржа состанок со директорите на сите клиники од клиничкиот комплекс Мајка...

Перо Милчин / 19 ноември, 2020 7:43

Он лајн состанокот се водеше од дирекцијата на АД ЕСМ, со претставници на ЕСМ, Владата и на консултантот AF-Consult.

ПОВЕЌЕ ОД 40 ФИРМИ ОД СВЕТОТ И КАЈ НАС ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТО ЗА ФОТОНАПОНСКА ЕЛЕКТРАНА ВО ОСЛОМЕЈ

АД ЕСМ ги продолжува проектите и во услови на ковид пандемија. Во врска со проектот ЈПП ФЕ Осломеј беше организирана он лајн...

Владо Марин / 26 септември, 2020 18:50

Во написот се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја потврдил желбата на Трамп за време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека за време на тие разговори разговарале за подготовките за состанокот на лидерите на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на ООН, што беше иницирана од претседателот Владимир Путин.

НЕШТО ГОЛЕМО СЕ СПРЕМА: Трамп побарал состанок со Путин пред изборите во САД! Сите очи вперени во лидерите на најмоќните држави!

Американскиот претседател Доналд Трамп бара средба со рускиот претседател Владимир Путин пред изборите во САД во ноември...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 10:53