Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека истрагата за случајот „Двојник“ во врска со злоупотребите при издавање на пасоши, ќе се прошири, без разлика дали се работи за структури во МВР или надвор, и без разлика колку високо ќе се дојде во хиерархијата на полицијата.

Спасовски: Истрагата за „Двојник“ ќе се прошири, нема толеранција за никого

Вечерва во „Само вистина“ гостин беше министерот Оливер Спасовски. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва...

Сара Фемина / 14 април, 2021 21:13

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изврши обиколка низ улиците на Скопје и се заблагодари на сите полициски службеници кои во моментов се на терен.

Почна полицискиот час, Спасовски тврди дека ова е неопходна мерка за да се прекине ланецот на ширење на Ковид-19

Вчера во 22 часот почна полицискиот час на територијата на целата држава и ќе трае до 5 часот наутро! Министерот за внатрешни...

Перо Милчин / 11 март, 2021 7:23

Тој посочи дека од моментот кога се добива сознание дека е можно да се изврши бегство, МВР ги применило сите полициски овластувања.

Спасовски: Мијалков бил цело време во Скопје

Мијалков не ја напуштил државата во изминатите два-три дена. Тој цело време бил во Скопје. Се преземаа низа на опсежни мерки...

Перо Милчин / 24 февруари, 2021 10:33

Се осврна и на инцидентите со несовесно возачи кои улетуваа на плоштади со цел да бидат атракција на социјалните мрежи.

Спасовски: Воведуваме поригорозни казни во сообраќајот оти животот и безбедноста на граѓаните ни се најважни

„МВР има задача да прави анализа на спроведување на законските решенија. Неприменливите закони се мртво слово на харитија....

Рејхан Бајрами / 15 јануари, 2021 9:48

Министерот Спасовски се осврна на соработката со ИЦИТАП Програмата која изминатите години ја поддржуваше професионализацијата на полицијата преку проектите и техничката помош наменета за Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Средба на министерот Спасовски со програмскиот директор на ИЦИТАП Програмата при Амбасадата на САД во Скопје, Даглас Медн

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски остварија...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2021 13:11

Според министерот Спасовски новогодишната ноќ на територијата на државата поминала мирно!

Спасовски: Мирна новогодишна ноќ во државата, продолжуваме со осовременување на работата на полицијата

„Посебно задоволство ми е што првиот ден од Новата година сум тука со вас, во Крива Паланка и можам лично да ви ја честитам...

Перо Милчин / 1 јануари, 2021 21:33

Настанот, на кој студентите и наставниците имаа можност да разменат искуства со министерот Спасовски за безбедноста, движењето на криминалитетот, плановите за иднината, го водеше деканот на факултетот, проф. д-р Никола Дујовски.

Спасовски учествуваше на традиционалното академско кафе со студентите и професорите од Факултетот за безбедност – Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и државната секретарка м-р Магдалена Несторовска учествуваа на традиционалното...

Мирко Бачиќ / 30 декември, 2020 12:34

Министерот нагласи дека полициското присуство секогаш било засилено околу Нова Година и другите празници во текот на јануари затоа што е важно да се одржи јавниот ред и мир.

Спасовски: Исчезнаа огласите за групни прослави за Нова Година, за Водици ќе се договориме со верските лидери

Веќе започнавме во секторот за превенција активно да работиме деновиве и проверуваме кој кому издава викендици, куќи, локали....

Сара Фемина / 23 декември, 2020 16:23