„Во неколку наврати имам кажано, таа партија сè уште се води и се управува од Мала Речица. Сè додека е така мислам дека одиме во погрешна насока. Но, можам да му

Димитриевски: Ние Македонците УЧК ја чувствуваме како окупациона сила

Актуелниот градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски во гостувањето во Темата на денот на Сител ТВ вчеракажа дека...

Перо Милчин / 3 мај, 2022 6:05

„На пат кон легендарното Липково", напиша министерот за економија Крешник Бектеши на официјалниот Фејсбук профил објавувајќи фотографија на која може да се видат и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари. Во Слупчане има и музеј на ОНА.

Во Слупчане церемонија за откривање на споменик на УЧК вреден 200.000 евра

Денес, на 2 мај, на празникот Рамазан Бајрам, во липковското село Слупчане ќе се отвори спомен кула во чест на борците на ОНА....

Мате Парлоф / 2 мај, 2022 16:49

Денеска се навршуваат 9 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, кој имаше исклучителна улога во процесот на политичкото осамостојување на земјата и нејзиното меѓународно признавање!

Делегација на Владата на Република Македонија положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров!

Делегација на Владата на Република Македонија положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров! Делегација на Владата на Република...

Владо Марин / 1 јануари, 2021 20:22

Во трагичиот инцидент загинаа 15 бугарски туристи. На бродот имаше над 50 луѓе од Бугарија кои патуваа кон манастирот „Свети Наум“. Бродот „Илинден“ потона на 200 метри од брегот.

Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето...

Рејхан Бајрами / 28 ноември, 2020 10:46

Треба да сме му бескрајно благодарни, да го чуваме неговото дело и да го пренесуваме на идните поколенија, кои гордо ќе го спомнуваат и ќе ги пеат неговите песни.

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески

Од денеска натаму имаме вечно почивалиште и спомен дом достојни за големината на Тоше Проески. Тоше никогаш ниту физички,...

Владо Марин / 16 октомври, 2020 19:13

Статуата беше ставена пред неколку месеци во чест на легендарниот фудбалер кој е роден и пораснат во градот Малме.

СРАМОТА: Вандали го урнаа споменикот на Ибрахимовиќ во Малме

Статуата на Златан Ибрахимовиќ ноќеска во Малме од страна на хулигани, беше потполно уништена. Статуата од познатиот шведски...

admin@magazin / 5 јануари, 2020 13:12

Досега Александар Велики во Грција имаше споменик само во Солун

Споменик на Александар Велики висок 3.5 метри поставен во Атина

Статуа на Александар Македонски во центарот на главниот град на Грција, беше поставен вчера.Инаку статуата е поставена во...

Катерина Крстиќ / 18 април, 2019 10:17

Во центарот на грчката престолнина Атина, ќе се подигне споменик на Александар Велики, пишува „Катимерини“

Во Атина наскоро ќе биде поставен споменик од Александар Велики !

Како што пишува „Катимерини„ во центарот на грчката престолнина Атина, ќе се подигне споменик на Александар Велики. Во тек...

admin@magazin / 31 март, 2019 11:07