Резултат на личната одлука на Османи

Вучиќ и се „заблагодари“ на Македонија што е коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, првпат јавно ја коментираше одлуката на Македонија да биде еден од коспонзорите...

Калина Мартинска / 20 април, 2024 17:24

Дали Османи сака да ги наруши односите Македонија-Србија?

Големи реакции по најавите дека Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Дел од српските политичари реагираа на информацијата дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуција во Обединетите...

Калина Мартинска / 16 април, 2024 18:11

Опозициската „Србија против насилството“ бара поништување на изборите во Белград и ги повика белграѓани на протест

Вучиќ избриша патос со опозицијата!

Според последните податоци на Републичката изборна комисија на Србија, врз основа на обработени 7 808 избирачки места од вкупно...

Македонка Димкин / 18 декември, 2023 10:03


По овие најави веднаш почнаа градоначалници од редовите на Српската напредна партија да поднесуваат оставки. Тоа денес го направи и градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ.

Тој најави дека формално се повлекува од таа функција, но дека посветено и посветено ќе го води Белград до денот на изборите и конечната проверка на довербата на граѓаните, соопшти градската управа.

„Штотуку поднесов формална оставка како градоначалник на град Белград, за да почнам да создавам законски услови за одржување на изборите, кои покрај парламентарните и покраинските избори би се одржале на 17 декември на белградско ниво“, изјави Шапиќ.

Овие најави доаѓаат по трагичните настани на северот на Косово, убиството на еден косовски полицаец и елиминацијата четворица луѓе од бунтовничката српска група. Јосип Јуратовиќ, шеф на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, во интервју за „Данас“ рече дека „прогласувањето ден на жалост за делата извршени од страна на паравоените структури од страна на Србите во Косово предизвика огромно згрозување не само во регионот, туку и во целиот свет. Дотолку повеќе што српските институции со прогласувањето на загинатите членови на паравоена организација ги поттикнуваат младите да направат сличен чин бидејќи тоа го гледаат како херојство. Овие убиени млади момци не се херои, туку жртви на неуспешните политики изградени врз лажни митови, кои триесет години ја прикажуваат Србија како недоверлив партнер“.

Тој оценува зошто дојде до оружената пресметка во селото Бањска.

„Очигледно е дека кој и да стои зад тој обид за неуспешен бунт на Србите во Косово, дека Вучиќ долгорочно ја создаде климата и беше само прашање кога ќе се случи нешто слично. Концентрацијата на моќ акумулирана од Александар Вучиќ дојде за наплата, бидејќи тој ја изгуби контролата врз целиот режим што самиот го создаде и стана жртва на сопствените амбиции“, вели Јосип Јуратовиќ.

Србија оди на избори на 17 декември

Шефот на комитетот за Западен Балкан на германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ, изјави дека Александар Вучиќ „ја изгуби...

Перо Милчин / 30 септември, 2023 7:56

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина и ги предупредија...

Мате Парлоф / 18 септември, 2023 6:08

Ништо од разговорите во Брисел

Европа немоќна пред Курти, или само дел од концептот за Западен Балкан?

Србија не бега од своите обврски, ние го прифативме компромисниот предлог на Европската Унија, Албин Курти не сакаше и состанокот...

Македонка Димкин / 14 септември, 2023 20:28

Според српските медиуми, до несреќата дошло откако возачот на автомобилот заспал и удрил во двокатниот автобус во кој имало 78 патници. По судирот авобусот се превртел, а во грчкиот автомобил удрило друго возило, во кое биле 38-годишна жена и нејзино шестгодишно дете, кои не биле повредени.

По несреќата, на местото на настанот веднаш дошле полицијата, пожарникари со шест возила, 12 возила на Брза помош и мобилни медицински единици.

Три од четирите лица од автомобилот кој прв удрил во автобусот, починале на лице место, додека пак четвртиот патник им подлегнал на повредите во болница.

Македонски државјанин за српски „Телеграф“ изјавил дека на местото пристигнал кратко откако се случила несреќата, а глетката на кој наишол била страшна.

„Беше страшно, сè уште сум во шок. Едното возило беше на средината на патот, целото згмечено, а од него преку хаубата висеа две тела, најверојатно возачот и совозачот. Патниците од српскиот автобус не можеа да излезат сè до доаѓањето на Итната помош. Тие со автобусот беа во ендек, но не премногу длабок“

Дел од повредените лица од автобусот, меѓу кои имало и две деца на возаст од шест и девет години, биле хоспитализирани во блиските болници.

Сопственикот на српската туристичка агенција, во изјава за Танјуг истакна дека испратиле уште еден автобус за да ги згрижи останатите патници кои не се повредени.

„Автомобилот преминал во лентата на автобусот. Тоа што е најважно е дека повеќето од патниците се полесно повредени. Наши колеги се упатија веднаш за Грција. Тоа што знаеме е дека полесно повредените се во Поликастро, додека пак потешко повредените во Солун“-Бојан Милосављевиќ, сопственик на туристичка агенција

Како што пренесува грчката ЕРТ, голем дел од повредените патници се префрлени во болниците во Солуни и Кукуш, додека пак уште 32 патници се во Поликастро и биле подготвени да се вратат во Србија.

Четворица загинати во сообраќајна несреќа во Грција во близина на македонската граница

Четири лица загинаа и повеќе од 50 се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случила утрово на главниот пат помеѓу...

Едмонд Бекири / 10 септември, 2023 15:38

Владата на Србија донесе одлука за ребаланс на буџетот за 2023 година. Со ова зголемување ќе се овозможи намалување на буџетскиот дефицит на 2,8 отсто, со цел зголемување на платите, пензиите и животниот стандард на граѓаните, јави дописникот на МИА од Белград.

Растат платите во Србија

Растат платите во Србија. Просечната плата во Србија во декември ќе изнесува 840 евра. Владата на Србија донесе одлука за ребаланс...

Катерина Крстиќ / 6 септември, 2023 14:06