Страшно небреме во Хрватска и Србија

Службите и граѓаните ги расчистуваат последиците од невремето во Србија и Хрватска

Ден по невремето што во средата вечерта на 19 јули ги зафати Словенија, Хрватска, БиХ и Србија, државните и локалните служби...

Македонка Димкин / 20 јули, 2023 11:21

Бомбардирањето на кинеската амбасада предизвика голем меѓународен дипломатски скандал. Мета на нападите требало да биде хотел Југославија и Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Цеца за време на бомбардирањето 1999 година останала жива благодарејќи на една грешка !

Светлана Цеца Ражнатовиќ, останала жива благодарение на тоа што во моментот на бомбардирањето се наоѓала со својот сопруг...

admin@magazin / 8 јуни, 2023 3:44

„ Тие се повикуваат на Резолуцијата 1244 каде ја нагласуваат својата улога, но не се повикаа на делот од Резолуцијата каде што е можно да го одбијат, такво нешто не постои. Некој доволно паметен тоа им го составил, бидејќи тие немаат право да го одбијат тоа барање, знаеле дека немаат на што да се повикаат, но се повикаа на позтивната норма дека имаат право и обврска да го чуваат редот и поредокот. “-Александар Вучиќ – претседател на Србија

Во меѓувреме, неколку илјади Срби излегоа на протест во Штрпце поради пукањето врз двете српски момчиња Стефан и Милош Стојановиќ кое се случи пред два дена од страна на припадник на косовската полиција..

Од партијата Српска листа која е организатор појаснуваат дека нивното незадоволство е поради бруталните обиди за убиство на српските момчиња, но и за континуираната антисрпска репресија. Градоначалникот на Штрпце Далибор Јефтиќ пред присутните кажа дека е време меѓународната заедница да го вразуми косовскиот премиер Курти...

„ Резултатот на политиката на актуелната власт во Приштина доведе до тоа поединци да мислат дека може слободно да пукаат во нашите деца, тоа е најголемиот проблем. И затоа, пораката е до преставниците на меѓународната заедница уште еднаш да го вразумат Курти да престане да ги напаѓа нашите деца. Како што ви кажавме вчера, децата нема да ги ви простиме. “-Далибор Јефтиќ – Градоначалник на општина Штрпце

На приодот кон Штрпце за време на протестот беа присутни неколку патроли на косовската полиција и КФОР.

КФОР го одби барањето за враќање на српската војска на Косово

Белград доби негативен одговор од КФОР за барањето за враќање на 1.000 српски војници и полицајци во Косово! Информацијата...

Едмонд Бекири / 8 јануари, 2023 15:18

„Ние сме мали, но како што денес стојат нештата во светот, дури 106 земји не го признаваат таканаречено Косово.

Вучиќ: Девет земји го повлекоа признавањето на таканаречено Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави тешки предизвици околу прашањето на Косово и Метохија и ги наброја земјите...

Едмонд Бекири / 5 јануари, 2023 5:55

Граничните премини Јариње и Брњак се отворени денеска, соопшти косовската полиција.

Отворени граничните премини Јариње и Брњак на северот на Косово

Полицијата наведува дека по речиси три недели првите автомобили поминале на овие премини од територијата на Косово кон Србија...

Едмонд Бекири / 30 декември, 2022 15:23

Повлекувањето на барикадите почна вчера откако Србите од Косово доца вечерта во средата се сретнаа со претседателот на Србија Александар Вучиќ кој ги повика да се повлечат затоа што преговорите до САД и ЕУ добиле цврсти гаранции дека ќе бидат исполнети нивните барање.

Како дел од преговрите беа ослободени Србите кои беа затворени и поради кои и беа поставени барикадите.

Продолжува отстранувањето на барикадите на северот на Косово

Утрово продлжува повлекувањето на барикадите кои ги поставија Србите на неколку места на северот на Косово. Најголем дел...

Мате Парлоф / 8:52

Неговото ослободување е прво од барањата на Србите. На 10 декември Пантиќ беше уапсен на административниот премин Јариње додека ги извршувал приватни обврски. Во знак на поддршка 50-тина Срби вчера со

Недељковиќ пуштен на слобода: Бев во затвор само затоа што сум Србин

Никола Недељковиќ, кој помина шест месеци во притвор под обвинението на Приштина за „поттикнување етничка омраза и нетрпеливост“,...

Едмонд Бекири / 28 декември, 2022 18:48

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите на северот на Косово била вознемирена...

Едмонд Бекири / 21 декември, 2022 7:45