И косовската опозиција на протести против идејата на преседателот Хашим Тачи за размена на територии со Србија

Косовската опозиција најавува протести против Тачи

Косовските опозициски партии најавија дека заеднички ќе организираат протести со цел да го спречат претседателот Хашим...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 10:58

Меркел мисли дека со една изјава им стави крај на соновите за промена на границите и размена на територии меѓу Србија и Косово

Меркел: “Промена на границите во Западен Балкан не доаѓа предвид”

Канцеларката Ангела Меркел денеска изјави дека територијалниот интегритет на државите на Западен Балкан е “неприкосновен”...

Мирко Бачиќ / 6:35

Портпаролката на руското МНР јасна во ставовите на официјална Москва "За Русија се најбитни интересите на српскиот народ"

Захарова: “Русија ќе прифати секакво решение за Косово кое ќе е прифатливо за Србите”

Русија ќе го прифати секое решение за Косово кое ќе биде прифатливо за српскиот народ изјави портпаролката на руското...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 11:55

Србија започнува процес со кој граѓаните кои заболеле по НАТО бомбардирањето ќе тужат земји на Алијансата за милионски оштети

Први тужби поради болести предизвикани од НАТО бомбардирањето на Србија

Српскиот професор по право Срето Ного кој е претседател на Здружението на граѓани “Осиромашен ураниум” поттикнувач...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 14:14

Претседателот Иванов во 2016-та година со "Медал за заслуги за Македонија" го одликуваше Величковски за своите залагања во Србија

Македонците во Србија ќе изучуваат македонски јазик во училиштата

Македонското малцинство во Србија добива право за изучување на македонски јазик во школите. “Проектот за воведување на...

Мирко Бачиќ / 8:39

Министерот за надворешни работи ја искористи посетата на високата гостинка од Москва да ја критикува Македонија за ставот за Косово

Ивица Дачиќ ја обвини Македонија дека е лицемерна

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ ја обвини Македонија за лицемерие.  “Ја отворивте Пандорината кутија и нема...

Мирко Бачиќ / 7:54

Билд со контрадикторна изјава во која ја осудува опцијата за поделба на територии но и став дека ако се одделат српските енички чисти села ќе се овозможи признавање на Косово

Карл Билд: “Идејата за размена на територии ја подржуваат и Србија и Косово но е опасна и практична”

Карл Билд шведски дипломат и член на групата “Охрид” која е промовирана од Шекеринска и Пендаровски како неформална група...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 13:57

Амбасадата на САД во Белград истакна дека ако не се реши проблемот со Косово ќе има посредници во процесот

“Белград и Приштина да си го решат проблемот ако не сакаат да се вмеша трета страна”

Американската Амбасада во Белград нагласува дека е време учесниците во преговорите за конечниот статус на Косово да бидат...

Мирко Бачиќ / 9:11