Косовскиот и Српскиот претседател се поблиску до решавање на спорот со Косово со размена на територии на мирен начин

Тачи: “Или европско решение со Србија или нема договор”

Конечниот договор меѓу Косово и Србија ќе биде европски договор кој ќе биде прифатен од Брисел и од Вашингтон. И тоа ќе биде...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 6:40

По оваа информација билансот на мртви од западнонилска треска во Србија се искачи на 11 лица

Уште две лица починаа во Србија од западнонилска треска

Уште две лица починаа како последица на западнонилскиот вирус во изминатата недела па бројот на починати од почетокот на...

Мирко Бачиќ / 15 август, 2018 7:52

По најавите на Милорад Додик дека ако Косово биде признаено од ОН тој ќе започне процес на независност на Република Српска низа реакции во регионот

Тачи: “Нема да дозволиме Република Српска на Косово”

По најавите на Милорад Додик дека ако Косово биде признаено од ОН тој ќе започне процес на независност на Република Српска...

Мирко Бачиќ / 7:47

И косовската опозиција на протести против идејата на преседателот Хашим Тачи за размена на територии со Србија

Косовската опозиција најавува протести против Тачи

Косовските опозициски партии најавија дека заеднички ќе организираат протести со цел да го спречат претседателот Хашим...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 10:58

Меркел мисли дека со една изјава им стави крај на соновите за промена на границите и размена на територии меѓу Србија и Косово

Меркел: “Промена на границите во Западен Балкан не доаѓа предвид”

Канцеларката Ангела Меркел денеска изјави дека територијалниот интегритет на државите на Западен Балкан е “неприкосновен”...

Мирко Бачиќ / 6:35

Портпаролката на руското МНР јасна во ставовите на официјална Москва "За Русија се најбитни интересите на српскиот народ"

Захарова: “Русија ќе прифати секакво решение за Косово кое ќе е прифатливо за Србите”

Русија ќе го прифати секое решение за Косово кое ќе биде прифатливо за српскиот народ изјави портпаролката на руското...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 11:55

Србија започнува процес со кој граѓаните кои заболеле по НАТО бомбардирањето ќе тужат земји на Алијансата за милионски оштети

Први тужби поради болести предизвикани од НАТО бомбардирањето на Србија

Српскиот професор по право Срето Ного кој е претседател на Здружението на граѓани “Осиромашен ураниум” поттикнувач...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 14:14

Претседателот Иванов во 2016-та година со "Медал за заслуги за Македонија" го одликуваше Величковски за своите залагања во Србија

Македонците во Србија ќе изучуваат македонски јазик во училиштата

Македонското малцинство во Србија добива право за изучување на македонски јазик во школите. “Проектот за воведување на...

Мирко Бачиќ / 8:39