Министерството за здравство е во постојан контакт со Светската здравствена организација

Во Србија девет лица починале од западнонилска треска

Во Србија годинава се регистрирани 102 случаи на лица заболени од Западнонилска треска од кои починале деветмина – соопшти...

Мирко Бачиќ / 8 август, 2018 10:47

Изјавата на српскиот претседател причина за дипломатски скандал со Хрватска

Хрватската претседателка ја откажа посетата на Србија

Поради изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека “Хитлер сакаше свет без Евреи и дека Хрватска и нејзината...

Мирко Бачиќ / 7 август, 2018 10:59

Албанските политичари го критикуваат Тачи додека Вучиќ има нешто да соопшти

Поранешниот Албански претседател Нишани го смета Косово за Албански Ерусалим

Поранешниот албански претседател Бујар Нишани смета дека е неприфатлив ставот на косовскиот претседател Хашим Тачи за корекција...

Мирко Бачиќ / 9:54

Меркел веќе го претставила планот на колегите од Балканот според кој поделбата на крајот од целиот процес сепак е можна

И Меркел со план за Заедница на српски општини на Косово

Германската канцеларка Ангела Меркел подготви план кој предвидува формирање на “Заедници на српски општини – плус”...

Мирко Бачиќ / 9:27

Азем Власи за време на социјалистичкиот период на Југославија беше десна рака на Милошевиќ за Косово

Поранешниот претседател на косовските комунисти со изјава за самостојна држава Косово

Поранешниот висок функционер во некогашна Југославија и советник на актуелниот косовски претседател Хашим Тачи – адвокатот...

Мирко Бачиќ / 6:58

Единиците на КФОР од САД тврдат дека вршат редовен мониторинг на северната граница на Косово

КФОР на Косово со обука на Косовските безбедносни сили

Припадници на американските воени сили во редовите на КФОР со недели на планината Бајгора обучуваат членови на Косовските...

Мирко Бачиќ / 6 август, 2018 12:37

Информацијата кратко потврдена од српското министерство за одбрана

Српски воени авиони и хеликоптери од денес до петок ќе ја надлетуваат јужната граница

Кратко и без појаснување министерството за одбрана само ја потврди информацијата дека од денес до петок авијацијата на армијата...

Мирко Бачиќ / 10:28