Kандидатката на ВМРО-ДПМНЕ се соочува со низа навреди на нејзина сметка, од страна на членови на партијата на СДСМ

Изборите се единствената шанса за промена, изјави Мицкоски на средбата со Бајер

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска се сретна со германскиот пратеник Питер Бајер. На средбата се разговараше...

Калина Мартинска / 16 април, 2024 19:07

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од информативен карактер на која што Ковачевски...

Перо Милчин / 4 јули, 2022 6:55

Средбата е дел од низата планирани консултативни средби на Ковачевски со лидерите на опозицијата, како дел од широката консултација за предлогот на француското претседателство.

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците! Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот...

Мате Парлоф / 3 јули, 2022 15:27

Двајцата соговорници на средбата изразија големо задоволство од континуираниот развој на пријателските односи кои се рефлектираат и во економската соработка и трговската размена.

Ковачевски-Шолц: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геостратешко позиционирање во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, за време на неговата работна посета на Брисел за учество...

Рејхан Бајрами / 24 март, 2022 18:41

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски истакна дека пописот како една сеопфатна статистичка операција може да даде една статистичка база за лицата со попреченост која понатаму ќе иницира понатамошни наменски истражувања.

Пописот ќе овозможи база за понатамошни тематски истражувања наменети за лицата со попреченост

Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост, вчера во Владата...

Владо Марин / 27 август, 2021 5:03

Двајцата соговорници истакнаа подготвеност за продлабочена соработка во рамките на Европската народна партија.

Мицкоски заедно со Николоски и Стоилковиќ остварија средба со претседателот на Република Србија и лидер на СНС Вучиќ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денес во Белград, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Владо Марин / 3 август, 2021 13:31

Соговорниците ги потврдија добрите и пријателски односи, како и заложбите за соработка на патот кон ЕУ.

Мицкоски оствари средба со Оливер Вархеј, Комесарот за проширување на Европската Унија

Вчера во Брисел Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски...

Владо Марин / 1 јули, 2021 5:11

На средбата беше истакнато дека влезот во НАТО дополнително ја подобрува сигурноста и предвидливоста за нови инвестициски вложувања.

Заеднички економски проекти од регионално значење во фокус на средбата на Заев и Битиќи со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот за економски прашања, координација...

admin@magazin / 13 мај, 2021 16:02