Во рамки на посетата, премиерот Заев заедно со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска направија увид и на втора фаза на изградба на детската градинка и центарот за деца од улица.

Заев и Шахпаска: Целосно обновена градинка и народна кујна за Шуто Оризари – општествена одговорност за достоинствен живот за сите

„Општинската народна кујна е пример на кој можат да се угледаат и другите општини каде што живее население во социјален...

Сара Фемина / 2 март, 2021 18:01

Министерот Филипче на луѓето кои живеат со ретка болест им порача дека не се сами и дека Министерството за здравство е секогаш отворено за да ги слушне нивните потреби и стручно да ги следи новите и достапни терапии.

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест и го зголемуваме бројот на достапни лекови

Во завршницата на месецот посветен на ретките болести и на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ премиерот Зоран...

Рејхан Бајрами / 28 февруари, 2021 9:43

Со заменувањето на ЕУ Инфо центрите со Европски куќи се овозможува младите луѓе да имаат место каде што ќе ги развиваат нивните критички размислувања, ќе ги зајакнуваат своите мрежи и ќе бидат директно вклучени во обликувањето на европската иднина на својата земја.

Заев, Гир и Јаневски на отворањето на Европската куќа во Струмица: Европа е нашиот дом и нашето семејство

Премиерот Зоран Заев, амбасадорот на Европската Унија во нашата земја Дејвид Гир и градоначалникот на Општина Струмица Коста...

Рејхан Бајрами / 20 февруари, 2021 16:34

На средбата гостите од „Сименс“ беа запознаени и со предностите на Законот за стратешки инвестиции кој овозможува поголеми инвестициски циклуси на државно и на локално ниво со опција за државна помош за поттик на економскиот раст, вработувањето, примената на нови технологии и иновации, и за зголемување на конкурентноста и на извозот.

Заев: Го цениме интересот на германски „Сименс“ за поголемо конкурентно учество во енергетските и во другите капитални проекти во земјата

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска прими делегација на регионалното претставништво на...

Мирко Бачиќ / 15 февруари, 2021 13:02

Битиќи соопшти дека директната финансиска помош за исплата на плати ќе продолжи со Петтиот пакет на мерки, а за оваа цел се креирани два модалитети, при што самите компании ќе одлучат кој модалитет сакаат да го искористат.

Петтиот пакет мерки усогласен со коморите, продолжува поддршката за исплата на плати

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир...

Перо Милчин / 13 февруари, 2021 13:27

Во обраќањето, претседателот Заев посочи дека СДСМ отсекогаш била партија која била лидер во поглед на практиките кои се насочени кон родовата еднаквост и разновидност во многу социјални области и дека очекува тоа лидерство да го следат и другите партии.

Заев: Со СДСМ унапредувањето на женските права е реалност, општеството е еднакво кога во него се еднакви жените и мажите

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Струмица учествуваше и се обрати на семинарот за стратешко планирање во организација...

Перо Милчин / 7 февруари, 2021 12:57

Преку проекти и настани на Конрад Аденауер поминале цели генерации на политичари на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со интензивна соработка со Конрад Аденауер, идните проекти ќе бидат насочени за јакнење на капацитетите на партијата

Вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски и секретарот за...

Рејхан Бајрами / 13 јануари, 2021 12:55

Министерот Спасовски се осврна на соработката со ИЦИТАП Програмата која изминатите години ја поддржуваше професионализацијата на полицијата преку проектите и техничката помош наменета за Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Средба на министерот Спасовски со програмскиот директор на ИЦИТАП Програмата при Амбасадата на САД во Скопје, Даглас Медн

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски остварија...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2021 13:11