Генералниот Секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во официјална посета на Србија, понеделник на претседателот Вучиќ ќе му ги соопшти плановите за Косовскиот рамковен договор

Јенс Столтенберг во посета на официјален Белград

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа допатува во посета на Србија, каде ќе се сретне со српскиот претседател...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 6:40

Ахмети им го соопштил ставот на Мицкоски и Заев, додека координаторот на пратеничката група на СДСМ со изјава дека ќе има средби со тројца пратеници од ВМРО - ДПМНЕ

Ахмети на средба со Мицкоски, Тунтев со три пратеници од ВМРО – ДПМНЕ?

Откако ДУИ излезе со став дека превремени избори за пратеници не се идеално решение за нив, почнаа средбите од трет вид за...

Мартин Попоски / 5 октомври, 2018 8:24

Османи во Тирана ги убедуваат соседните земји и претставниците на ЕУ дека референдумот е успешен и дека наскоро ќе се имплементираат уставните измени

Османи во Тирана им ветува на ЕУ претставници дека Северна ќе е

Османи во Тирана изјави дека се работи на сите опции, Северна Македонија да се постигне со имплементирање на Договорот со...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 12:52

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, пред Генералното Собрание на ОН со јасен став дека е повеќе од факт дека САД коренито го смениле односот кон Србија по косовското прашање

Брнабиќ: САД од корен го сменија односот кон Србија

Односот на САД кон Србија од корен се смени изјави претседателката на српската влада Ана Брнабиќ по учеството на Генералното...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 10:58

Констатацијата на Дачиќ дека Тачи, Харадинај и Пацоли глумат претседател, премиер и министер за надворешни работи на држава која не постои во ОН се покажа за вистинита

Пацоли во ОН се среќавал со кој ќе стигне

По Мароко и Тунис негира официјална средба со министерот за надворешни работи на непостоечката држава Косово. Вистинско...

Мартин Попоски / 8:05

Идејниот творец на Селабанската платформа во Македонија и етнички "чистити" општини во Србија и Црна Гора, министер за надворешни работи на Албанија, денес во Македонија

Идејниот творец на Сеалбанската платформа во Скопје

Дитмир Бушати во регионот е познат како идејниот творец на Сеалбанската платформа, која им ја достави на македонските албански...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 11:21

Објавените информации на Викиликс, владеачката СДСМ сакаше да ги искористи во полза на референдумот, но реално откри поголема афера за својот коалиционен партнер ДУИ

Ахмети го кодошел Груевски кај американците?

Владејачката СДСМ неколку недели пред референдумот за промена на името во јавнста извади само еден допис за наводен разговор...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2018 14:13