Претседателот Пендаровски призна дека е разочаран од специјалната обвинителка Катица Јанева на која безусловно и даваше поддршка.

Пендаровски: Разочаран сум од Катица Јанева, барам политичка одговорност

На денешната прес конференција поврзана со скандалот „Рекет“ откако побара да се именуваат со име и презиме сите вмешани...

Катерина Крстиќ / 12 август, 2019 13:14

Претседателот на прашањето дали се сретнал со првоосомничениот во случајот Рекет, Боки 13, одговори потврдно дека се сретнал со него но само двапати. Пендаровски образложи дека првиот пат се сретнале во кампот на слободата во 2015 година, а вториот пат се сретнал во 1 ТВ телевизијата каде менаџер е Боки 13, а таму гостувал кај Ацо Кабранов и притоа остварил кратка 10 минутна средба и со Боки 13.

Пендаровски: Со Боки 13 сум се сретнал два пати

На денешната прес конференција, претседателот на Република Македонија, Стево Пендaровски на денешната каде главна тема...

Катерина Крстиќ / 13:05

Борисов веќе беше таму со српската премиерка Ана Брнабиќ, кога Стево Пендаровски влезе во салата и видно возбуден се поздрави со нив.

ВИДЕО: Пендаровски му се обрати на Борисов: Љубави, те поздрави Зоки

Стево Пендаровски, претседателот на Македонија, на самитот кој се одржуваше во Сарaево отвари неформална средба со премиерот...

Катерина Крстиќ / 11 јули, 2019 11:14

Пендаровски за МИА, посочи дека во прашање е легитимитетот и кредибилитетот на ЕУ, бидејќи и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вчера изјави дека Македонија своето го направи, а останатото е на ЕУ.

Пендаровски: Датум за преговори ќе има,ние сме најстабилната држава на Балканот

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за МИА, истакна дека најважно е граѓаните на нашата држава да...

Катерина Крстиќ / 14 јуни, 2019 17:02

Трамп во писмото посочил дека САД ја поддржува Македонија, и дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“.

Трамп и Путин испратија писмо до Пендаровски- порака каква што не очекувавме

Американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски,  во кое стои честитка...

Катерина Крстиќ / 15:06

Весникот Лајм се обиде да го контактира раководстворо на ДУИ од каде засега нема некаква реакција во врска со назначувањето на Мусли како директор на Агенцијата за разузнавање.

Лајм: Само десет дена по преземањето на функцијата Пендаровски му удри „шлаканица“ на ДУИ

Откако новиот претседател на државата Стево Пендаровски, го назначи за директор на Агенцијата за разузнавање Еролд Муслиу,...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2019 19:58

Пендаровски основно образование завршил во „Кирил и Методиј“, а гимназијалските денови ги поминал во „Цветан Димов“, практично каде и пораснал. Тој детството го поминал во Чаир и Бутел 2 а со семејството живее во Автокоманда.

Тој е тврдоглав галичанец кој не ја сака адвокатурата- Пендаровски низ очите на своите соработници

Петтиот по ред претседател на македонија, Стево Пендаровски беше  избран на претседателските избори во 2019, како кандидат...

Катерина Крстиќ / 14 мај, 2019 11:23

Инаку тој додаде дека ќе му биде непријатно кога тој ќе поминува со својата делегација ќе бара што помалку безбедносни протоколи за да не го попречува сообраќајот и да создава поголем метеж.

ВИДЕО: Пендаровски се сели во Вила Водно бидејќи не сака да им пречи на соседите

Новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат...

Катерина Крстиќ / 10:55