Албанците и да не се 20%, а не може да бидат помалку, за жал сите се селиме,

Пендаровски: Приказни се дека Албанците се под 20%, не може да бидат сите се селиме!

Претседателот на државата Стево Пендаровски во вчерашното гостување во „Емисијата 200“ на Алсат истакна дека правата на...

Катерина Крстиќ / 25 декември, 2019 9:23

Пендаровки вели дека уште во изборната кампања нагласл дека  негова амбиција е да се напушти праксата претседателот да биде доживуван како промотор и заштитник на партијата што го кандидирала и цврсто стои на тој став, открива дека има амбиција да биде политичка позиција поставена над партиите.

Пендаровски: Тврдам дека бегството на Груевски не го организирал еден човек

Претседателот на државата Пендаровски во интервју за БИРН истакна дека би било наивно вината за сите дефекти во општеството...

Катерина Крстиќ / 22 ноември, 2019 9:07

Пендаровски, пред заминувањето во Франција, изјави дека ова е добра прилика од прва рака да слушне  за мотивите на Макрон за одлуката за блокирање на пристапниот процес, но и и за новата методологиија на преговарање.  

Франција до Нова година ќе го ратификува протоколот за НАТО

Претседателот Пендаровски во Париз со збиена агенда. На маргините на Мировниот форум, ке одржи состаноци  со генералниот...

Катерина Крстиќ / 11 ноември, 2019 17:40

Претседателот Пендаровски во изјава за медиумите рече дека се прават напори да се добие средба на што е можно повисоко ниво во Француската Република. Истакна дека дипломатијата продолжува со евроинтеграциите и дека фокусот е Франција.

Како Макрон одвои време за Пендаровски, а Заев е извисен по четири месеци обиди?

Средбата на претседателот Стево Пендаровски со францускиот колега Емануел Макрон ќе се одржи на 12 ноември, кога Пендаровски...

Катерина Крстиќ / 6 ноември, 2019 11:26

Заев смета дека со средбата Македонија може да добие можност уште еднаш да се разговара и да се претстават аргументите што се на нашата страна во процесот на проширување.

Заев: Средбата на Пендаровски со Макрон може да биде само од помош

Премиерот Зоран Заев ја поздравува најавената средба на претседателот Стево Пендаровски со неговиот француски колега Емаунел...

Катерина Крстиќ / 5 ноември, 2019 19:59

Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на државата, претседателот Стево Пендаровски искрено одговара и признава дека му пречи, но со тек на време ќе се навикне.

Пендаровски конечно призна: Ми пречи новото име на државата

Претседателот на државава Стево Пендаровски во емисија на каналот „Ал Џезира“ искрено одговара дека му пречи додавката...

Катерина Крстиќ / 25 октомври, 2019 17:30

За безбедносниот аспект ако не добиеме сега датум за прерговори, Пендаровски вели дека нема ништо драстично да се случи.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за да добиеме датум за преговри

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри...

Катерина Крстиќ / 17 октомври, 2019 15:16

Пендаровски во интервјуто нагласува "дури и името го сменивме".., а датум за ЕУ не добивме.

Пендаровски “дури и името го сменивме” а датум за ЕУ не добивме!?

Претседателот на државата Стево Пендаровски во интервју за виенскиот ” Die Presse” истакна дека Македонија направи буквално...

Катерина Крстиќ / 15 октомври, 2019 11:29