Коневски не го отфрли партијата туку сопствените гласачи, поддршката за уставните измени е легитимно право, идентично како и желбата да биде иден градоначалник на Град Скопје

Се јави Коневски, пријателчето на Мијалков, загрижен за партијата

Поранешниот градоначалник на општина Аеродром, близок пријател на Сашо Мијалков, се огласи за претседателските избори, партијата,...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2018 8:46

Заев е оној вид политичари кои со нас е Бугарин, со Грците е Грк, со Србите е Србин, а всушност сее магла, Македонија постои од 44-та, но Македонци и Македонски јазик, никогаш

Џамбазки: Заев е класичен бугарски почитичар, тој лаже и продава магла

Ангел Џамбазки, европратеник од Европските конзервативци и реформисти и заменик претседател на ВМРО – бугарско национално...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 12:44

Стојан Андов откако ја прочита колумната на Фрчкоски како контра аргумент на изјавите во неговата книга, го потврди ставот дека се што напишал е вистина и од неа нема бегање

Андов останува на ставот дека Фрчкоски e одговорен за атентатот врз Глигоров

Поранешниот (прв) претседател на Собранието на Република Македонија Стојан Андов рече дека стои зад се што напишал во неговата...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 9:08

Политичкиот аналитичар и новинар, Орданоски со колумна во која ја најавува цената која СДСМ, Заев и Спасовски ќе ја платат на следните избори за бегството на Груевски

Како и да го завртат, Заев, Спасовски и СДСМ, за ова ќе си платат политичка сметка

Новинарот Сашо Орданоски, кој важи за одличен познавач на партиските политики како и партиската подвоеност во СДСМ, во своја...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2018 9:19

ВМРО - ДПМНЕ мора да заземе јасен став по однос на уставните измени и истиот низ можни сценарија да го соопшти на членството но и Македонскиот народ, и тоа час поскоро

Дали ВМРО-ДПМНЕ се помири со „судбината„ дека Македонија ќе биде избришана?

Осум дена пред почетокот на Пленарната седница на која Собранието на Македонија ќе ги дебатира па гласа поединечно четирите...

Мирко Бачиќ / 22 ноември, 2018 10:50

Спасов смета дека извесната одлука на унгарските власти за давање азил на Груевски, само ќе предизвикаат верижна реакција, бидејки тоа не е обично бегство, тоа е срам за Македонија

Ѓорги Спасов инертноста на Спасовски ја именуваше со бламирање

Политикологот и поранешен амбасадор, Ѓорѓи Спасов вели дека полицијата непотребно се бламирала барајќи го одамна избеганиот...

Мирко Бачиќ / 14 ноември, 2018 13:24

Професорката Силјановска со јасни ставови дека Преамбулата не може да се менува со амандмани, АСНОМ се толкува преку одлуките а Охридскиот договор не е ратификуван документ

Менување на Преамбула со амандмани е непознат уставен феномен

Професорката Гордана Силјановска во гостувањето на Алфа посочи дека е непознат уставен фемомен е со амандмани да се менува...

Мартин Попоски / 8 ноември, 2018 6:37

Милошоски открива дека барањето за бришење на АСНОМ од Преамбулата е старо 25 години, а истото го одбиле сите премиери и претседатели до сега, затоа што не биле уценети

Бришењето на одлуките од АСНОМ е најголемото понижување на сопствената држава

Пратеникот на ВМРО  – ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на ТВ дебата истакна дека бришењето на одлуките на АСНОМ е задоволување...

Мирко Бачиќ / 7 ноември, 2018 6:33