Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ, Лашкоска со јасен став, кога веќе прогласивте победа на вашите политики од кои бевме исклучени, зошто сега барате да ја поделиме одговорноста

Процесот го водевте сами, не може сега да ја делиме одговорноста

Пратеничката Ане Лашкоска на Седницата на Собранието на Република Македонија за уставни измени истакна дека кој го започнал...

Мартин Попоски / 16 октомври, 2018 7:36

Од ВМРО - ДПМНЕ со отворено соопштение прашуваат, дали обидот на СДСМ да се "протурка" Преспанскиот договор не е само параван за колапсот на економијата во државата

СДСМ сака уставни измени, само да се спаси од економскиот колапс кој го предизвика

Од најголемата политичка партија во Македонија, опозиционата ВМРО – ДПМНЕ со јасно прашање, дали економијата а со тоа...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 9:59

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ ги оцени како насилие уставните измени, и потсети дека Власта и на национално и на локално ниво остварија само економски загуби и пропаст

Мицкоски: Владата и Заев ја втурнаа државата во поголема и поопасна криза

Се огласи претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој потврди дека партијата се подготвува за предвремени изботи...

Мартин Попоски / 14 октомври, 2018 7:15

Професор Цуцулоски со исправна интерпретација го честиташе празникот, 11-ти Октомври, кога македонскиот народ се крена против бугарската, германската и италијанската окупација

11-ти Октомври е денот кога македонскиот народ се крена против бугарската, германската и италијанската окупација

Професорот при Филосовскиот факултет во Скопје, Љубомир Цуцуловски со остра реторика прашува дали воопшто постои нација...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 9:17

Претседателот на Алијансата за Албанците смета дека изборите се извесни и дека по нив ВМРО - ДПМНЕ има правен кредибилитет за се што до сега СДСМ и ДУИ им го спореа

Села: Уставните измени го обединија ВМРО – ДПМНЕ

Амандманите од Уставот се влезени во Комисијата за уставни прашања на собранието, но политичките чинители ги повторија ставовите...

Мартин Попоски / 11 октомври, 2018 9:59

Грчки професор по историја на Универзитетот во Атина, Антонис Лиакос и негови колеги јавно прокламираат дека ако не поминат уставните промени ќе се примени двојната формула

Aко Договорот пропадне, Грција ќе мора да прифати двојно име

И академската јавност во Грција се вразуми, сакаат како и Ципрас, Македонија сама да си го смене името и Уставот но се свесни...

Мирко Бачиќ / 10 октомври, 2018 10:15

Долгогодишниот активист за правата на Македонците и историчар, Ицо Најдовски Перин со јасен став, Договорот од Преспа е погубен за македонското малцинство низ светот

Ицо Најдовски Перин: Со уставните измени Македонија се откажува од македонското малцинство

Ицо Најдовски Перин, историчар и долгогодишен активист за правата на Македонците низ светот со појаснување колку се опасна...

Мирко Бачиќ / 7:03

По објавата дека Заев по секоја цена ќе го стави на дневен ред за гласање во Собранието на Македонија Договорот од Преспа, се огласи и претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Мицкоски

Мицкоски: Нема да е сеедно кој на чија страна бил, јас одбрав, со народот, со Македонија

По Одлуката на Заев  денес на седница на Влада за се започне со предлог измените на Уставот на Македонија, на социјалните...

Мирко Бачиќ / 8 октомври, 2018 14:50