Пендаровски во интервјуто веПендаровски: Потфрливме во делот на примената на мерките против пандемијата
ли дека според него Владата можела да го спречи вториот бран после верските празници.

Пендаровски: Потфрливме во делот на примената на мерките, Владата можеше да го спречи вториот бран!

На ниво на системски решенија контра пандемијата во нашата држава не се разликуваше многу од непосредното опкружување, ниту...

Катерина Крстиќ / 21 јуни, 2020 12:10

Според извори од владеачката партија СДСМ, Претседателот Пендаровски нема да ја продолжи вонредната состојба во државата и покрај растот на бројот на заразени и починати пациенти од Ковид-19

Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба

Претседателот Пендаровски се очекува се денеска во своето обраќање да ги ги соопшти своите ставови во врска со вонредната...

Данаил Михајловски / 12 јуни, 2020 10:12

Разногласие околу изборите на лидерската средба кај Пендаровски. На Заев и Ахмети им се брза, Мицкоски го предлага 13-ти септември како датум за избори, Села е за август

Лидерската средба: СДСМ за избори во јуни, ДУИ за 5ти јули, ВМРО-ДПМНЕ за септември

На денешната лидерска средба, според извори на Магазин, Мицкоски го предложил 13-ти септември како можен датум за избори, додека...

Данаил Михајловски / 18 мај, 2020 14:06

Народ кој има цел, ќе најде пат до таму. Народ без цел, кој прифаќа да биде жетон во туѓ рулет завршува во џебот на битангите и селските магупи.

ЛАТАС: Се чека последниот потпис за тотално бришење на Македонија!

Време да направиме преглед, биланс на добиено и загубено, и да ставиме точка. Паѓаме, или остануваме на нозе. Искуството не...

Катерина Крстиќ / 10:00

Зијадин Села е пратеник и лидер на Алијансата за Албанците, централно-десничарска политичка партија основана во Македонија во 2015 година. Тој претходно беше градоначалник на Струга.

Села: Тоа што го прави Бугарија за македонскиот јазик, Македонија им го прави на Албанците кои живеат тука!

Во колумна за бриселскиот портал Еурактив, претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вели дека Претседателот...

Катерина Крстиќ / 8 мај, 2020 10:59

Претседателот беше информиран за моменталната состојба на Инфективната клиника, за бројката на пациенти и нивната здравствена состојба, како и за сместувачките капацитети на оваа институција и за расположливиот медицински персонал.

Пендаровски до вработените на Инфективна: Сите сме со вас, издржете одговорно и професионално во оваа битка!

Претседателот на државава, Стево Пендаровски преку видео врска оствари разговор со директорката и со дел од вработените...

Катерина Крстиќ / 15 април, 2020 11:10

Бабата на претседателот Стево Пендаровски, мајката на неговата сопруга Елизабета, починала вчера, а посмртно беа земени брисеви за вирусот Ковид-19.

Излегоа резултатите од тестот за коронавирус на бабата на претседателот која почина вчера!

Денеска од кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски информираа дека пристигнале резултатите од тестот...

Катерина Крстиќ / 6 април, 2020 21:55