По Кавадарци, вечерва во земјава најзагадено е во Струмица со 276 µg/m3, па Битола 2 со 155 µg/m3.

МАКЕДОНИЈА И ВЕЧЕРВА ДИШЕ КАНЦЕРОГЕН ВОЗДУХ – еве во која општина ЛУЃЕТО ДА НЕ ИЗЛЕГУВААТ ОД ДОМА!

Македонија и вечерва се гуши, најзагадено вечерва е во Струмица. Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално...

Весна Петровска / 8 јануари, 2020 21:20

Причината за настанувањето на пожарот дополнително ќе се утврдува.

Се запали стан во Струмица за новогодишната ноќ

Околу два часот по полноќ избувнал пожар во стан на вториот кат од зградата број 25 на улицата „Јанко Цветинов“ во Струмица. Како...

Сара Фемина / 1 јануари, 2020 14:20

Денес, на 27 Декември 2019, замислете, се прославува седумдесет годишнината од настан кој се случил на 2 Мај 1949 година!

БОЈАЏИ НЕМИЛОСРДЕН: Бруки и срамоти едни, мојот роден град Струмица е окупиран од неофашисти

Режисерот Јани Бојаџи објави на социјалните мрежи дека локалната власт во Струмица ја фалсификува историјата и не ги почитува...

Сара Фемина / 28 декември, 2019 0:27

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар...

Весна Петровска / 9 декември, 2019 19:08

Заев јавно пред граѓаните го повика Мицкоски да дојде во Струмица и да види „предавникот“ Заев, за кој вели дека го продал Цар Самоил, а во Градскиот парк е неговиот споменик изграден од пари на граѓаните на Струмица, па да дојде да го види споменикот на Бежанците и да види други споменици и да слушне за други настани со кои се афирмарала нашата држава.

Заев: Изградив споменици на Цар Самоил и Борис Трајковски, не сум предавник

На трибината „На прав пат“ во Струмица, лидерот на владејачката партија СДСМ и премиер Зоран Заев рече дека понудата од...

Катерина Крстиќ / 4 ноември, 2019 15:09

Очекувам и посакувам предвремени избори затоа што тоа е единствениот начин да провериме дали Македонија блеска или пак она што ние како опозиција го говориме дека не само што не блескаме, туку одиме се позабрзано во амбисот, порача вечерва од Струмица лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамки на кампањата „Разговори за обнова на Македонија- проблеми, решенија и програма“.

Мицкоски од Струмица: Очекувам и посакувам предвремени избори

Во обраќањето пред граѓаните во Струмица Христијан Мицкоски се осврна на многу прашања и повеќе наврати потенцираше дека...

Весна Петровска / 10 октомври, 2019 20:50

Младо момче на 18 години се помолило пред иконата, а зборовите Мајкo Богородица, дај ми здравје – беа првите зборови на нeмoто момче од Струмица,, што за прв пат прозборе и ги изговори токму овие зборови пред икoната на Богородица.

БОЖЈО ЧУДО: Немo момче проговоре пред иконата на Богородица на Света гора

Чудо се случи пред иконата на мајка Богородица, во манастирот Дохиари на Света Гора. Младо момче на 18 години се помолило...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 11:05

Според првичните информации најверојатно се запалила гаражата зад Основнот суд, а се уште нема детали информации дали е зафатена и дел од зградата на судот.

Црни облаци над Струмица – гори Основниот суд

Гори Основниот суд во Струмица. Објавени се видео на кои се гледаат црни облаци над Струмица од пожарот која избувна попладнево. Според...

Весна Петровска / 8 август, 2019 17:28