Неопходни услови за вршење на увид се создадоа денеска поради предупредувања за можни повремени пожари дадени од Дирекцијата за заштита и спасување и противпожарните екипи во текот на вчерашниот ден.

Јавен обвинител од 10.00 часот го започна увидот на местото во ТЦ „Глобал“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица од 10.00 часот утринава го започна увидот на самото место во ТЦ „Глобал“,...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 15:23

Да се ослободат од плаќање фирмарина оштетените во пожарот, во наредните 2 години.

КОСТАДИНОВ: Веднаш да се формира солидарен фонд во кој граѓаните ќе донираат пари за Глобал

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов на социјалните мрежи денеска препорача веднаш да се формира солидарен...

Перо Милчин / 3 јануари, 2021 20:52

Екипата на канал ВИС денеска ги посети пожарникарите пред тц „Глобал“ и разговараше со нив, кои биле предизвиците за гасење на пожарот. Уморни, ненаспани, тие и денеска дежураа во објектот и гасеа каде што се појавуваше ново жариште.

НАЈНОВО: НИТУ ЕДЕН ХИДРАНТ ВО „ГЛОБАЛ“ НЕ Е ВО ФУНКЦИЈА, ПОТВРДИЈА ПОЖАРНИКАРИТЕ

Натчовечки напори вложија струмичките пожарникари и нивните колеги синоќа за локализирање на пожарот во трговскиот центар...

Владо Марин / 18:30

Струмичките пожарникари се на терен повеќе од 15 часа, дежураат на местото на пожарот и ги санираат потенцијалните жаришта!

НЕОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ: Пожарот тргнал од влезот за дотур на стока во “Глобал”

Во силен оган што почна синоќа околу 23 часот, исчезнаа дуќаните и тезгите на стотина струмичани, а неколку стотици останаа...

Владо Марин / 17:12

При увидот беше изразено големо жалење за страшната слика од остатоците на пожарот, кој зафатил продавници во приземјето и се проширил на првиот кат и пазарот.

Заев на увид по пожарот на „Глобал” во Струмица: Огромна благодарност до пожарникарите за професионализмот и пожртвуваноста

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Струмица изврши увид на штетата која е направена по пожарот кој синоќа го...

Мирко Бачиќ / 16:59

„Глобал“ е еден од симболите на модерна Струмица, во него струмичките семејства ја обезбедуваат егзистенцијата, но таму живее и пазарот, таму е струмичкиот дух.

ЗАЕВ: Во “Глобал” живее струмичкиот дух, тој е еден од симболите на модерна Струмица

Со голема вознемиреност ја примив веста за пожарот кој го зафати трговскиот центар „Глобал“ во мојата родна Струмица. И...

Перо Милчин / 15:57

Огнот најпрвин зафатил четири продавници на приземјето и се проширил кон првиот кат и пазарот.

ЗАЕВ ОД СТРУМИЦА: Сите заедно ќе се здружиме и ќе помогнеме – Владата стои на располагање

Премиерот Зоран Заев во моментов се наоѓа во посета на Струмица поточно во трговскиот центар “Глобал” кој синоќа го зафати...

Рејхан Бајрами / 13:37