Според податоците ажурирани во делот „Светски факти“, се проценува дека 36 проценти имаат пристап до електрична енергија во урбаните делови на Северна Кореја, а 11 проценти во руралните области, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

ЦИА ДЕТАЛНО СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЕЛЕКТРИЧНАТА МРЕЖА НА СЕВЕРНА КОРЕА: Само 26 проценти од населението има електрична енергија

Само 26 проценти од населението во Северна Кореја имало електрична енергија во 2019 година, според проценката на американската...

Рејхан Бајрами / 6 февруари, 2021 18:43

Речиси секоја зима се јавуваат проблеми со снадбувањето. Лани неколку дена дел од населбите во Скопје неколку часа остануваа без електрична енергија.

Ако не се реши проблемот со хидроцентралите, прекините во снабдувањето со струја ќе бидат се почести

Од МЕПСО за Сител посочија дека до прекин дошло поради неможноста да ги ангажираат системиските резерви кои не биле ставени...

Рејхан Бајрами / 27 ноември, 2020 9:58

Парно греење добија 3700 домаќинства, детски градинки, основни и средни училишта и деловни субјекти!

,,Енергетика” почна со испорака на топлинска енергија на 15 октомври

Парно греење добија 3700 домаќинства, детски градинки, основни и средни училишта и деловни субјекти! Во подружницата „Енергетика“...

Стојче Бушин / 24 октомври, 2020 13:44

За споредба, во Словенија просечната плата е 1114 евра, а таму граѓаните струјата ја плаќаат по 0,16 евра/kWh.

Просечната плата во Македонија за јули месец изнесува 27.231 денари, а а струјата ја плаќаме по 4,77 ден/kWh

Според Државниот завод за статистика, просечната плата во Македонија за јули месец изнесува 27.231 денари или 441,87 евра, а струјата...

Стојче Бушин / 19 октомври, 2020 7:31

Доколку потрошувачите добијат сметки во кои е фактурирана нереална потрошувачка на електрична енергија, тие може да поднесат претставка до РКЕ.

Ако сметките за струја се повисоки од реалната потрошувачка, граѓаните да достават жалби до РКЕ

– Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија ги известува потрошувачите дека можат да...

Стојче Бушин / 17 октомври, 2020 10:38

Значи час поскоро да си поднесе оставка РКЕ, ако не си поднесе оставка, да биде разрешена. Да се именува професионална РКЕ, луѓе кои што си ја знаат работата, а не кои што ќе бидат први да се сликаат во штабот на СДСМ и да си ја работат работата онака како што треба, истакна тој.

Ѓорчев бара од Заев и Бислимовски итно враќање на старата цена на струјата

ВМРО-ДПМНЕ во континуитет со поддршка на македонските граѓани бара враќање на старата цена на струјата. РКЕ заедно со Марко...

Катерина Крстиќ / 6 октомври, 2020 22:35

АД ЕСМ има обврска да биде и заштитник на цената на струјата што ја плаќаат граѓаните.

Ковачевски: АД ЕСМ е заштитник на цената на струјата за домаќинствата

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски во емисијата Отворено студио на Телевизија 24 уште еднаш го афирмираше ставот...

Стојче Бушин / 17 септември, 2020 8:08

Најавено е протестот да започне во 14 часот пред Регулаторната комисија и еден час со автомобили ќе ја блокираат крстосницата и пристапните улици пред Регулаторната комисија.

Втор протест на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје против поскапувањето на струјата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави два протестни марша против поскапувањето на струјата за попладнево во Скопје. На вчерашната...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 11:56