Утре наутро температурите на воздухот понакеде има услови да се спуштат и под -15 степени, особено во повисоките населени места.

ОСТАНЕТЕ ДОМА: ИЗМЕРЕНИ -15°C – ЌЕ БИДЕ УШТЕ ПОСТУДЕНО

Нашата територија и понатаму се наоѓа под влијание на поларна воздушна маса која се спушта директно од Аркиток и условува...

Перо Милчин / 17 јануари, 2021 12:19

Од среда па натака под влијание на јужно воздушно струење, температурите на воздухот ќе бидат во пораст а времето ќе биде променливо облачно со повремени локлани слаби врнежи од дожд во среда кон крајот на денот и навечер.

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ДОАЃА ВИСТИНСКИ СТУД И ДЛАБОК МИНУС

Во Скопје до денеска изутрина минималната температура на воздухот се очекува да се спушти до околу -7 степени. Максималните...

Перо Милчин / 1 декември, 2020 6:36

Во ваква ситуација локално ќе се создаваат услови за појава на слана и за слаб мраз.

СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – СЛЕДНИТЕ УТРА ДОСТА СТУДЕНИ

Под влијание на постуден воздушен бран кој ќе продре во нашата држава и тоа од север и од североисток во текот на следните...

Стојче Бушин / 18 октомври, 2020 12:10

Се очекува од утре на пладне и во вторник времето да биде облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за поинтензивни процеси во форма на невреме.

Голема промена на времето: Од вторник драстичен пад на температурите!

Метеоролозите најавуваат големи промени на времето на почетокот на наредната недела. До крајот на денов, се очекува времето...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2020 14:50

Денешните температури ќе се спуштат до минус 16 степени, а дневната ќе достигне до еден степен Целзиусов.

Денеска најстудено време во Македонија, до -15 степени

Времето ќе биде студено, претпладне со слаб снег на западот, а ќе дува краткотрајно засилен северозападен ветер поизразен...

Сара Фемина / 8 јануари, 2019 5:03

Временска прогноза за последните денови од работната недела и претстојниот викенд

Сончево со североисточен ветер, утрата со минусни температури

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерен, локално повремено и засилен североисточен ветер. Утрото ќе биде студено...

Мирко Бачиќ / 27 септември, 2018 7:43

Временска прогноза до крајот на работната недела, дневни температури до 20-тиот степен и утрински температури под нулата

Сончево и свежо, најниска утринска температура во Маврово 0 степени

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 6:52