Само-освестениот Бугарин во Охрид

Одбраната во случајот Пендиков планира да го викне Спасовски како сведок

Адвокатот на обвинетите за тепачката на Пендиков размислува да го повика екс министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски...

Калина Мартинска / 17 април, 2024 15:22

Во предметот обвиниети се поранешниот спикер Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за труд и социјална политика Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски.

Според обвинението, тие се осомничени за кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

На 1 јули завршни зборови за настаните од 27 април

Од Основниот кривичен суд Скопје соопштија дека завршните зборови за за предметот поврзан со настаните од 27 април ќе се одржат...

Владо Марин / 25 јуни, 2021 12:47

На денешното рочиште прв сведочеше поранешниот шеф на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој рече дека на 27 април 2017 година имал интензивни комуникации со своите колеги задолжени за извршување на полициски акции и дека немал никаков контакт со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски.

Чавков сведочеше за „27 Април“: Ми се јави Груевски загрижен

Со сослушување на сведоците на одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за „организаторите...

Перо Милчин / 5 февруари, 2021 14:08

Судијата Софче Гаврилова, рече дека денешното судење нема да биде прекинато поради барањето за нејзино изземње бидејќи тоа и претходно било барано, па предлогот ќе се разгледа по завршување на денешното рочиште.

Боки 13 во суд прв пат од куќен притвор – дојде со бастун, ШАНЕЛ и кожна јакна!

Бојан Јовановски-Боки 13 денеска со бастун дојде на рочиштете во предметот „Рекет 2“ по хоспитлизацијата и за прв пат од домашен...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2020 11:39

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови личности на терористичката Ослободителна...

Рејхан Бајрами / 15 ноември, 2020 16:36

Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки-13 од понеделникот повторно е во болница, па и денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ се одложи.

Боки 13 пак е вратен во болница, одложено рочиштето за „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки-13 од понеделникот повторно е во болница, па и денешното рочиште за случајот...

Владо Марин / 22 октомври, 2020 14:38

Адвокатот на Русковска побара, Христијан Мицкоски, Игор Јанушев, ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата, солидарно да ја платат оштетата од 10 илјади евра. Шефицата на Обвинителството за организиран криминал посочи дека парите ќе ги донира во СОС детско село.

На 13 октомври пресуда за случајот Русковска-ВМРО ДПМНЕ

На 13 – ти октомври ќе се знае дали ВМРО – ДПМНЕ ќе треба да и плати десет илјади евра на Вилма Русковска. Во граѓанскиот суд...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 16:58

Притворот од осум дена на браќата Усеини истекува утре. Тие шест дена беа недостапни за полицијата, за на 26 август самите да се пријават.

Браќата Усеини остануваат во притвор, битолска Апелација не го прифати решението на Охридскиот суд

Битолската апелација го поништила решението на охридскиот суд за прифаќање на гаранцијата од 30.000 евра на Нефи Усеини и неговиот...

Владо Марин / 2 септември, 2020 9:04