А тој пак сиромашкиот јавно се обраќа на граѓаните против судството кое да ти било последната тврдина на заробената држава под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции!

ПАНЧЕВСКИ: ЗАЕВ има “МУТАВА” загрижена фаца – ПРЕМИЕРЕ СВРТИ СЕ, ГАЗОТ ТИ Е ПОЗАДИ

Судијката Лорета Ѓоргиева од Струмица избрана во 2006 година во време на СДС како човек од доверба лично на Зоран Заев е избрана...

Перо Милчин / 22 декември, 2019 18:00

Професорот вели дека ветингот како што е замислен, со фокус на имотот ќе биде големо разочаување.

Според Фрчковски ветингот како што власта го има замислено ќе биде големо ФИЈАСКО

Професорот Љубомир Фрчковски во вечерашното гостување на ТВ 24, рече дека смената на 20 корумпирани судии ќе донесе резултат...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2019 0:10

Заев побара од судскиот совет да одговори зошто до сега десетици предмети се чувале во фиока, и кој влијае врз судството во Македонија?

Заев : Кој влијае врз судиите, зошто десетици предмети беа ставени во фиока?

Во својата објава на Фејсбук премиерот Зоран Заев го повика Судскиот совет да ја оцени одговорноста на судиите за застарување...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 12:26

Навивачките страсти со кои сега се напаѓаат уставните судии – овој пат навистина безобразно до коска, уште пред да донесат било каква одлука!

ГЕРОСКИ: Од оваа држава нема да биде ништо – Кој сака на судиите да им пресуди по „кратка постапка“?

Хајката што се води во јавноста против судиите на Уставниот суд, кои в среда ќе одлучуваат за уставноста на членот 11а од Законот...

Сара Фемина / 4 декември, 2019 22:11

Судот смета дека со коментарите и прејудицирањата, се врши директен упад и притисок за нормално функционирање на Судот и неосновано се повредува угледот на Судот и честа и личноста на уставните судии.

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички,...

Валерија Петрова / 2 декември, 2019 15:11

Во најновиот број на неделникот ФОКУС

БОМБА НА АЛИ АХМЕТИ: Се манипулира со системот за избор во Академијата за судии и обвинители !

Во најновиот број на неделникот ФОКУС лидерот на ДУИ и коaлиционен партнер на СДСМ во Владата Али Ахмети и самиот ги потврди...

Узунов Бобан / 23 септември, 2019 12:35

Опозицијата продолжува со офанзивата против предлог законот за Академија

ВМРО-ДПМНЕ со писмо и до францускиот амбасадор : Вие ја финансирате Академијата, погледнете што прави власта !

И покрај сите укажувања за основани сомневања за злоупотреба на системот од страна на ген.секретар Рашковски, при конкурсите...

Узунов Бобан / 20 септември, 2019 9:03

Непотизам и субјетивизмот во Академија за судии

Милошоски до Жбогар: Со Законот за Академија за судии дискреционото одлучување на власта кој ќе биде судија е 70 %

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината...

Узунов Бобан / 18 септември, 2019 7:21